Hamilelik

Balığın Faydasını Arttıracak 6 Önemli Öneri

En sağlıklı ve insanlar için en faydalı besinler arasında yer alana balıkların uyulacak bazı önerilerle sağladığı faydayı arttırmak mümkündür.

Balıkların insan sağlığı için önemi çok büyük durumdadır. Bu sebeple sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürdürmek için bolca balık tüketmek gereklidir. Balıkların faydaları ise çok çeşitlidir, hafızayı kuvvetlendirmektedir, enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmaktadır, Alzheimer hastalığının en iyi gelen besindir, kemik ve gözleri kuvvetlendirmektedir ve kötü kolesterolü düşürmesi gibi birçok kritik faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda balığın bu etkilerinin arttırmak için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Balığın Sağlık Yönünden Etkisini Attıracak Öneriler

Balıklar sağlık anlamında insan sağlığına en faydalı besinler arasında yer almaktadır. Bazı küçük önerilerle bu faydanın derecesi arttırılabilmektedir. Balığın faydasını arttıracak 6 öneri ise şu şekildedir;

Balıkları Kızartmayın: balıklar kızartıldığı zaman içerisindeki yağların yüzde 50’ye yakını çekilmektedir. Besin değeri ve kalori miktarında oldukça büyük oranlarda azalma olmaktadır. Fırınlama yapmak veya sebzelerle pişirmek en ideal yöntemlerdir.

Yeşil Salata İle Tüketilmesi: Balıklarda C vitamini oldukça az bulunduğu için C vitaminin kaynağı bol limonlu bir salata ile tüketme etkisini arttıracaktır.

Haftada 2 Kere Balık Tüketimi: Haftada en ideal balık tüketimi 2 kere yapılandır. Bu sayede balığın sağlayacağı faydalar vücut için tam anlamıyla sağlanmış olacaktır.

Küçük Balıkları Kılçığı İle Tüketme: Balık kılçıklarında bol miktarda kalsiyum ve fosfor bulunmaktadır. Bunlarda kemik sağlığı için son derece faydalı durumdadır.

Balıklarda Limon Kullanımı: Gerek hazırlarken ve gerek tüketirken limon kullanmak son derece önemlidir. Limonun içerisinde bulunan antioksidanlar ve C vitamini balıktaki omega3’ün vücutta kullanım oranını arttırmaktadır.

Az Pişirilmeli: Balık en kadar çok pişirilirse içerisindeki protein miktarı yol olmaktadır. Bu sebeple az sulu olacak şekilde pişirilmesi en doğru balık pişirme şeklidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu