Anne-Çocuk

Çocuğunuzun Özgüveni İçin Yaşa Göre Aktivite Seçilmeli

Çocuklarda özgüvenin sağlıklı gelişimi ilerleyen dönemlerdeki ruhsal durumu ve olası problemlerle baş edebilmesi için önemli bir konudur.  Yani hayatının ilk dönemlerinde sağlıklı bir benlik kazanmak için ek çaba göstermek gerekir.  Ayrıca okul hayatında doğru spor yapmak, ayrıca önemlidir. Fiziksel olarak hareketleri ve vücut kontrolü gelişirken diğer yandan ekip çalışması ve diğer arkadaşları, öğretmenleriyle uyumlu olmak önemlidir.

Güven ve Değerli His Olması Önemli

Çocuklarda aktivite seçimi yapılmadan önce kendi seveceği bir etkinliğe yönlendirmek gerekir ve bunun için ona seçim şansı sunabilirsiniz.  Yani anne baba olarak öncelikle kendisinin karar vermesi için bir zemin yaratabilir ve buna göre farklı etkenleri de değerlendirerek sonuç alabilirsiniz. Onun düşüncesine önem vermek ilk aşama olması bakımından kritik bir konudur. Yani aktiviteyi ciddiye alması ve bu alanda odaklanarak başarılı olması, motive olması  için de iyi bir zemin hazırlanmış olur.

 Sosyal Aktiviteler

Çocuklarla yapılabilecek aktiviteleri sosyal ve spor aktiviteleri şeklinde genel bir sınıflandırma ile tanımlamak mümkündür.  sosyal aktiviteler denince tiyatro, sinema, arkadaşlarla yapılan geziler, arkadaşları ve aileleriyle birlikte yapılan geziler, kendi sevdiği bir sosyal etkinlik için kurs alması, örneğin tiyatro, gibi etkinlikler olması özgüveninin gelişmesi açısından önemli olacaktır. Sosyal aktiviteler çok fazla sayıda düşünülebilir, bunda önemli olan kendisini diğer insanlarla bir aradayken değerli ve güvende hissetmesidir. Yani bu şekilde varlığının ve yaptıklarının değerli olduğunu düşünerek kendisinin de değerli olduğunu fark eder. Tabi burada duygusal iş birliği son derece önemlidir. sadece sosyal aktivite olması için çocuğunuzu bir kursa göndermemeniz gerekir.

Hangi Yaşta Hangi Spor Aktivitesi

Çocuklarda yaşa göre spor aktivitesi merak edilen bir diğer konudur. Jimnastik, 4 – 6 yaş, su topu 10 – 12 yaş, basketbol, voleybol 9 – 12 yaş boks-13-15 yaş gibi sıralanabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu