Eğitim & Kurs

Halk Eğitim Merkezleri HEMBA Platformuna Aktarılıyor

Halk Eğitim Merkezleri HEMBA Platformuna Aktarılıyor! Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) dijital platformunu faaliyete geçirdi. Bu platform aracılığıyla, halk eğitim merkezlerinde düzenlenen kurslara uzaktan eğitim yoluyla katılım sağlanabilecek.

Halk Eğitim Merkezleri HEMBA Platformuna Aktarılıyor! Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, OECD ülkelerinin olağanüstü koşullara karşı dirençli olabilmek için dijital eğitim platformlarına önem verdiğini vurguladı. Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da COVID-19 sürecinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) platformunu aktif bir şekilde kullandığını ifade etti.

Bakan Özer Açıkladı

Bakan Özer, göreve geldikten sonra dijital içerik üretimi konusunda sadece EBA’nın bulunduğunu fark ettiğini belirtti. Bu nedenle öncelikli olarak öğretmenlerin dijital gelişimlerini desteklemek amacıyla Öğretmen Bilişim Ağı’nı (ÖBA) oluşturduklarını söyledi.

Özer, 2021 yılında öğretmen başına düşen eğitim süresinin 44 saat olduğunu, ancak 2022 sonunda bu süreyi 250 saate çıkardıklarını açıkladı. ÖBA’nın eğitim sürecinde önemli bir etkisi olduğunu belirten Özer, öğretmenlerin mesleki gelişim eğitimleriyle desteklenmesinin okullar ve öğrenciler için faydalı olduğunu vurguladı. Bu sayede eğitimin kalitesinin artacağına inandığını dile getirdi.

Bakan Özer, ayrıca Türkçe Dijital Eğitim Platformu’nun da hazırlandığını ve yakın bir zamanda hizmete sunulacağını belirtti. Bu platformun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dil öğrenimi konusunda önemli bir destekleyici mekanizma olacağını ifade etti. Bu dijital platformlar ile birlikte eğitim sistemini daha da güçlendirdiklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yalnızca eğitim çağındaki nüfusa hitap etmediğini, tüm vatandaşların gelişimi için çeşitli eğitim mekanizmalarını sunduğunu vurgulayan Özer, Halk Eğitim Merkezlerine yönelik yeni hedef koyduklarını belirtti. 2021 yılında 3-4 milyon vatandaşa hizmet veren Halk Eğitim Merkezlerinin kapasitesinin artırılması gerektiğini söyleyen Özer, bu merkezlerden en çok faydalananın kadınlar olduğunu ve kadınların eğitime erişiminin desteklenmesinin sağlıklı bir toplumun inşasında önemli olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda, 2022 yılında aylık 1 milyon vatandaşa erişmeyi hedefleyerek kapasiteleri zorladıklarını ve sonunda 13,5 milyon vatandaşa ulaştıklarını belirtti.

HEMBA platformu, elektronik ortama taşınan yaygın eğitim içeriklerini barındırıyor. Bu platform aracılığıyla halk eğitim merkezlerinde düzenlenen yüz yüze eğitimlerden daha fazla vatandaşın yararlanması hedefleniyor. İlk etapta 100 kurs ve seminerin dijital içeriği hazırlanan platform, zamanla daha fazla içeriğin eklenmesiyle genişleyecek.

Ayrıca HEMBA platformu içinde, yurt dışında yaşayan öğretmenlerin mesleki bilgilerini geliştirmek ve eğitimlerini desteklemek amacıyla Yurtdışı Eğitim Destek Sistemi (YEDS) portalı da bulunuyor. Bu portal üzerinde 50 kurs ve seminer öğretmenler için sunuluyor. YEDS portalına ilk etapta Kosova Eğitim Ataşeliği tarafından bildirilen 193 öğretmen tanımlandı.

Bakan Özer, HEMBA platformunun içeriklerine e-Devlet üzerinden erişimin sağlanabildiğini ve bu sayede yalnızca Türkiye sınırları içindeki vatandaşların değil, yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da faydalanabileceğini ifade etti. Dijital platform içeriklerinin sürekli olarak zenginleştirilerek, tüm dünyadaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet edecek bir platform olması temennisinde bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu