Hamilelik

Hamileliğin 3. Haftasında Oluşan Gelişimler Ve Yaşananlar

Hamileliğin 3. Haftasında Oluşan Gelişimler Ve Yaşananlar! Hamilelik, insan yaşamının en mutlu ve heyecan verici günlerinden biridir. Hamileliğin ilk haftalarından olan 3. Hafta aslında döllenme olayının gerçekleşip hamileliğin yeni başlayacağı hafta olarak bilinir.

Hamileliğin 3. Haftasında Oluşan Gelişimler Ve Yaşananlar! Çok ilginç bir durum olsa da doktorlar tarafından hesabı yapılan gebelik haftası, son adet gününün başlangıcı olarak hesaplanmaktadır. Bunun nedeni olarak doğum zamanının hesaplanması için bu tarih çok önemlidir. Hamileliğin ilk 2 haftası yumurtlama dönemi ile geçen süredir. Bu iki haftalık dönemde kadının yumurtaları spermle bir araya gelerek döllenme olur. Bu döllenmiş yumurta. Hamileliğin 3. Haftasında zigot halini alır. Bu olay ile beraber esas gebelik başlamış olmaktadır. Peki bu hamileliğin 3. Haftasında oluşan gelişimler ve yaşananlar bütün detayı ile buradadır.

3 Haftalık Hamilelik (Gebelik) Belirtileri

Hamilelikte döllenme zamanının hangi zamana denk geleceği, kadının iki adet kanaması arasında oluşan süreye bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunun haricinde bu değişikliğe etki eden faktörler, hormon değişikliği, mevsimler ve beslenme gibi birçok nedenler yumurtlama zamanını değiştirmektedir. Bundan dolayı menstruasyon siklusu içinde herhangi bir gün, döllenme ve yumurtlama gününü oluşturmaktadır. Ortalama olarak 28 günlük adet döngüsü baz alınarak 14. Günde yumurtlama olayı gerçekleşir ve yumurtlama döneminden önceki 24 saat ile sonraki 2 veya 3 gün içinde korunmasız olarak cinsel beraberlik olması durumunda hamile kalma şansı çok yüksek seviye olur. Yani sürecin başlama tarihine bakılması durumunda hekimler tarafından hamilelik saati, henüz anne kesin olarak hamile kalmadan önce başlatılmış olunur. Hamileliğin 3. Haftası olan bu süre artık döllenme olayı olmuş olan zigot, fallop tüplerinde ilerleme sürecinde hücre bölünmesi yaparak blastokist olarak isimlendirilen yapıya dönüşmüş olur. Blastokistin dış hücreleri bebeğin beslenmesi için bazı işlevleri sağlayan plasentaya, iç hücreler de fetüse dönüşür. Bu aşamalarda embriyo çok küçüktür ve yaklaşık toplu iğne ucu kadardır. Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda 3 haftalık hamilelik belirtisi olarak:

  • Adet gecikmesi
  • Olağan olmayan yorgunluk
  • Göğüslerde büyüme
  • Devamlı uyuma isteği
  • Çok sık olarak idrara gitme
  • Mide bulantısı
  • Kusma

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu