Hamilelik

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Belirtileri nelerdir? Hamilelik sürecinde görülen karpal tünel sendromu hamilelik sürecinde görülen önemli sorunların başında gelir. Hamilelikte karpal tünel sendromu hakkında bilgi almak isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Belirtileri neledir? Karpal Tünel Sendromu hamilelik sürecinde çok sık karşılaşılan şikayetlerin başında gelmektedir. Özelikle el bileğindeki dokularda fazla sıvı birikmesi sonucunda meydana gelmektedir. Burada biriken sıvı nedeniyle bir sonra ödem oluşur. Bu ödem bir süre sonra sinir sıkışması haline gelmektedir.

Oluşan sinir sıkışması ise el ve parmaklarda uyuşma veya karıncalanma hissini meydana getirmektedir. Bu nedenle Karpal Tünel Sendromu genellikle hamileliğin 2. veya 3. Hafta dönemlerinde meydana gelmektedir. Doğumdan sonraki ilk 3 ay içinde de kendiliğinden kaybolmaktadır.

Gebelikte Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri

Hamilelik sürecinde meydana gelen karpal tünel sendromu belirtileri olarak birden fazla belirtisi olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda yer alan belirtiler bunlardan en sık görünenlerdir;

  • Elin küçük parmak hariç diğer parmaklarında yer alan uyuşma hissi,
  • Bilekten kola doğru uzanan keskin bir ağrı
  • Parmaklarda yer alan yanma hissi,
  • Daha çok sabahları görülen kısmi ellerde şişlik ve aniden gerçekleşen el krampları,
  • Başparmakta oluşan güç kaybı
  • Parmak hissizleştiği için eşyaları sık sık düşürme,
  • Elle bir şey tutarken ya da elle bir iş yaparken elde uyuşma hissetme

Karpal Tünel Sendromunun Tanısı Nasıl Konur?

Eğer Karpal Tünel Sendromu olduğunuzu hissediyorsanız burada yer alan tanı için genellikle hastanın öyküsü ve fiziksel muayene ile teşhis konmaktadır. Gerçek tanı için mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik sürecinde kadınların sık sık karşılaştığı sorunlardan birisi olan Karpal Tünel Sendormunun değişik tedavi şekilleri bulunmaktadır. Bu süreçte en sık başvurulan tedavi yöntemi ise bandaj kullanılmasıdır. El, parmak ve bileğin doğal hareketlerini bir süre dinlendirmek karpal tünelin rahatlaması için çok önemlidir. Özellikle bandaj ile birlikte ağrının da azalması nedeniyle karpal tünel sendromu bir süre sonra kendi kendine iyileşmeye başlayacaktır. Bu süreçte bu rahatsızlığın oluşmasının önüne geçebilmek için yapmanız gerekenlerden birisi mutlaka bol su tüketimidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu