Sağlık

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Kasık fıtığı kendini birkaç farklı şekilde gösterebilir. Kasık fıtığı nedir, belirtileri ve tedavisi nedir öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Kasık fıtığı genellikle erkeklerde, uzun süre ayakta kalarak çalışan kişilerde ve ağır kaldıran kişilerde görülmektedir. Bu rahatsızlığın birden fazla belirtisi olsa da fark edilmesi zaman alabilmektedir. Genellikle tedavisi ameliyat edilerek gerçekleştirilmektedir. Peki, kasık fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavi nasıldır? Öncelikle belirtileri fark edildiğinde hemen müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz.

Kasık fıtığı, tedavi edilmediği durumlarda patlayabilir ve bu şekilde vücuda ciddi zararlar verebilir. Eğer kasık fıtığı belirtileriniz mevcutsa hemen bir uzman doktora başvurmak oldukça önemlidir.

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığına ince bağırsak, bağırsak yağları gibi karın içindeki organların karın duvarındaki zayıf bölgelere çıkarak şişlik oluşturması sebep olmaktadır. Bu da karın içerisindeki organların karın dışına çıkarak belirginleşmesi anlamına gelmektedir. Kasık fıtıkları direkt, indirekt ve femoral olarak sınıflandırılmaktadır. Genel olarak indirekt fıtıklara rastlanmaktadır.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı başlangıç evresinde çok fazla belirti göstermeyebilmektedir. Kasık fıtığı belirtileri ise şöyledir;

  • Kasık fıtığı genel olarak kabızlığa neden olmaktadır. Bunun sebebi ise bağırsakların fıtık kesesi içine sıkışması olabilmektedir.
  • Bulantı ve kusma da kasık fıtığı belirtileri arasındadır.
  • Gaz, karın şişliği, kasık bölgesinde renk değişimi, kasık bölgesinde şişkinlik, morarma kasık fıtığı belirtileridir. Bunlara benzer şikayetleriniz varsa hemen bir doktora başvurmanız gerekir.
  • Ateş de diğer bir belirtidir.
  • Kasık fıtığının en önemli belirtisi kasıkta şişkinlik ve ağrıdır. Bu ağrılar kramplar şeklinde yaşanabilir.

Kasık Fıtığı Tedavisi Nedir?

Kasık fıtığı tedavisi genellikle cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilir. Bunun sebebi ise ilaçlar ile veya başka yöntemler ile kasığın küçülmesi veya iyileşmesi sağlanamamasıdır. Bu tür fıtıkların ilaç tedavisi yoktur. Sadece ağrı kesiciler ile anlık müdahale gerçekleşebilir. Kasık fıtığı ameliyatı kapalı veya açık şekilde gerçekleştirilebilir. Bu ameliyatın amacı fıtık kesesini karın içine geri yerleştirmek veya bulunduğu yerden çıkartmaktır. Kasık fıtığı ameliyatı genel ve lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu