Eğitim & Kurs

Oyunculuk Eğitimi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

 

Birçok kişinin hayallerini süsleyen oyunculuk için yeteneğin yanı sıra oyunculuk eğitimi almak da gerekmektedir. Bu eğitim için konservatuar tercih edilebileceği gibi özel eğitim kursları da tercih edilebilir. İşte bu iki farklı eğitim türü için şartlar değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla her ikisini de sizlere ayrı ayrı aktarmaya çalışacağız.

Oyunculuk Kursları

Genellikle oyunculuk alanında kendisini ispatlamış kişiler özel kurs vererek yeni oyuncular yetiştirmektedir. İşte bu kurslar için herhangi bir yaş şartı bulunmamaktadır. Zira dizi ve filmlerde de göreceğiniz üzere bebeklerden yaşlılara kadar oyuncular bulunmaktadır. Dolayısıyla bunun için herhangi bir yaş şartı koyulmamıştır. Ayrıca yeteneğiniz var ise bu durumda hiç oyunculuk eğitimi almasanız dahi oyuncu olma imkanınız bulunmaktadır.

Konservatuar Eğitimi

Oyunculuk alanında iyi bir eğitim almak istiyorsanız bu durumda devlet ya da özel üniversitelerin konservatuar bölümlerine başvurmanız gerekmektedir. Bunun için her bir üniversitenin kendisine özel şartları bulunmaktadır. Ayrıca üniversiteye giriş sınavlarından belirli bir baraj puanını aşmak da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Ancak bu da tek başına yeterli değildir. Zira ek olarak üniversitelerin yapacağı yetenek sınavlarından da başarılı olmaları gerekmektedir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında değerlendirdiğimizde oyunculuk eğitimi almak için herhangi bir yaş sınırlamasının olmadığını ifade edebiliriz. Ancak konservatuar bölümlerine girebilmek için her bir üniversitenin yaş şartı bulunmaktadır. Bu şartın da genellikle 21 olarak belirlendiğini de ifade etmek gerekir.

Sizler de eğitim almak istiyorsanız yaşınıza bakmadan her zaman eğitim alabilirsiniz. Kaliteli eğitim veren bir oyuncu kursuna başvurmanız durumunda alacağınız eğitim ve sertifika sizler için adeta bir altın bilezik gibi olacaktır. Bu sayede oyunculuk mesleğine girmeniz daha da kolay olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu