Eğitim & Kurs

Oyunculuk Kurslarında Verilen Sertifikalar

Oyuncu olmak için yapılması gereken şeylerden birisi de oyunculuk sertifikası almaktır. Peki, kurslar hangi sertifikaları veriyor ve bunlar ne işe yarıyor?

Temel Oyunculuk Sertifikası

Oyunculuk sektörüne ilk kez adım atacak olan kimselerin alması gereken sertifikaların başında temel oyunculuk sertifikası gelmektedir. Bu sertifika kişinin temel oyunculuk becerilerini aldığını göstermektedir. Zira bu belge sadece kursa katıldığınızı değil o kursu başarılı bir şekilde bitirdiğinizi de göstermektedir. Nitekim kursun sonunda bir sınav yapılmaktadır ve bu sınavı başarılı bir şekilde geçen kimselere sertifika verilmektedir.

Bazı kurslarda ise katılım belgesi verilmektedir. Bu belgenin sertifika kadar etkili olmadığını ifade etmemiz gerekir. Dolayısıyla oyunculuk sertifikası veren kurslar tercih edilmelidir.

İleri Oyunculuk Sertifikası

Oyunculuk hakkında temel bilgilerin verildiği kursu başarılı bir şekilde geçtikten sonra yapmanız gereken ileri oyunculuk kurslarına katılmak olmalıdır. Bu kurslarda daha ileri teknikler öğretilmekte ve oyunculuk bilgileriniz artmaktadır. Oyunculuk mesleğinde öğrenmek sonu gelmeyen bir süreçtir. Ancak bu sürece sağlam bir temel atarak başlamak en önemli hususlardan birisidir.

Sertifikalar Ne İşe Yarar?

Oyunculuk sertifikası alan kimseler oyuncu arayan ajanslara başvuru yapmaları durumunda bu sertifikaları ibraz ederek rakiplerinin bir adım önüne geçebilir. Her ne kadar ajanslar uygulamalı olarak oyunculuğunuzu test edecek olsa da bu konu ile alakalı eğitim almış olmanız iyi bir intibah da oluşturacaktır.

Sonuç olarak oyunculuk kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında kesinlikle sertifika yer almalıdır. Böylelikle eğitim aldığınızı belgelemiş olacaksınız. Ayrıca sertifikanın muteber olması için MEB onaylı bir kurs tarafından verilmesi de son derece önemlidir. Bu sayede tüm ülke genelinde geçerliliği olan bir belgeye sahip olabileceksiniz. O halde bu hususlara dikkat ederek kurs arayışına başlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu