Dekorasyon

Su Kaçağı Bulmada Termak Kamera Yöntemi

Su kaçağında etkili yöntemlerden bir tanesi olan termal kamera yöntemi ile ilk önce evimizin tesisatına sıcak su vererek termal kameralar sıcaklığı algılayıp şayet tesisat sisteminde fark var ise ekrana bu farkı değişik renkte göstererek arızanın, kaçağın nerede olduğunu anlamamızı sağlayacaktır. Tesisata sıcak su verilerek dairenin yerleri tespit edilebilir. Bu sistem büyük çoğunlukla su kaçağı bulmak için üretilmiştir.

Su kaçağı termal kamera
Su Kaçağı Termal Kamera

Bu sistem işlerken kaçak olan bölgeye su sızacağından termal kamera o alan içerisinde bir yayılma tespit edecektir ve böylelikle kaçağın o bölgede olduğu gözle de görülebilecektir. Bu sistem zaman alan bir uygulamadır. Diğer bir handikap noktasal bir tespit yapmamıza olanak sağlamaz. Bunun nedeni termal kamerada ısı algısı geniş tutulmasıdır. Alan belirlenir fakat noktasal olmaz. Diğer bir su kaçağı bulma yöntemi boyalı su yöntemidir. Bu yöntem çoğunlukla gider borularındaki kaçaklarda kullanılırsa daha faydalı olacaktır. Gider borularındaki kaçaklar genelde aşağı katlarda kabarma veya ıslanma yaparak kendini gösterir. Şayet boru kırılmış ve akıntı fazla ise damlamalarda oluşabilir. Gider borularındaki tespit temiz su tesisatındaki gibi su fışkıran bir yer olmadığından daha zor tespit edilir ve yapılan tespit net olmaz. Giderde kırık olması halinde net belli olur ama genelde gider borularının ek yerlerinde sızdırma problemleri ile karşılaşıldığından sulu boya veya mürekkep dökülerek kaçak buluna bilir. Aşağı kata sızma var ise boyalı su bize sızan yeri tespit etmemizi sağlayacaktır.

Demir Boruda Su Kaçağı Tespiti Zor Mudur?

Demir boruda plastik borulara nazaran daha güçtür. Günümüzde atık su ve su tesisatları uzun ömürlü plastik malzemeden yapıldıkları için eski tesisatlar galvaniz borulardan döşenirdi bu nedenle çürüme ve kireçlenme çok olduğundan çatlamaya ve çürüme daha çabuk ve sık olurdu. Bu nedenle demir borular çürüdüğünde birçok noktadan kaçak verdiğinden tespiti de zor olur. Şayet gelen ekip profesyonel ise kaçak muhakkak tespit edilir. Boru tamamen çürümüş tamiri yapılamayacak durumda ise tesisat işin sağlıklı olasından değiştirilir, Şayet çürümemiş ise tamiratı yapılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu