Sağlık

Ayak Üşümesinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Ayak Üşümesinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Herkesin vücudu soğuğa karşı farklı olarak tepkiler verir. Bazı kişiler, diğer kişilere göre fazla üşür. Bu duruma soğuk intoleransı adı verilir. Ayakların ve ellerin üşümesi bununla ilgili bir durumdur. Bazı kişilerin elleri ve ayakları buz gibi olur.

Ayak Üşümesinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Soğuk bir ortama girilmesi durumunda, kan damarlarının ayak bölgesinde daralarak, bu kısımlara kan akışının yetersiz olması durumuna ayak üşümesi denilir. Ayak üşümeleri geçici olmaktadır. Fakat bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kadınların üşüme durumları erkeklere göre fazla olmaktadır. Bunun nedeni ise kadınların istirahat halinde metabolizma hızlarının düşük oluşudur. Doğal olarak da erkekler kadar enerji üretmezler. Kadınların soğuğa karşı dayanmaları çok zayıf olmaktadır.

Ayak Üşümesinin Belirtileri

  • Ayaklarda uyuşma hissi veya karıncalanma olması
  • Ayakların devamlı olarak soğuk olması
  • Bazı durumlarda titreme oluşması

Ayak Üşümesi Neden Olur

Geçici olan ayak üşümelerinin haricinde ayaklarınız devamlı soğuk ve üşüyorsa, bunun altında ciddi nedenler olabilmektedir. Ayakların devamlı olarak üşümesinin nedenleri şunlardır.

Sıcaklığın az olması: Ayaklarda üşüme nedeni birçok nedenlerden olabilmektedir. Bazı durumlarda en basit olanı ise ortamda bulunan sıcaklığın düşük olmasıdır. Kışın üzerinizi kalın giymemiş iseniz, ayaklarınızda çıplak ise anında ayaklarınız üşüyebilmektedir.

Kanın zayıf dolaşımı: Kan dolaşımının zayıf olması, ayakların üşümesine neden olur. Kan dolaşımında sıcakkan ayak bölgesine yetişmemesidir. Bu durumda ayaklarınız daha çabuk üşümeye başlar. Kan dolaşımındaki sorunlar, kalp tarafından yeteri kadar kanı vücuda pompalayamadığından olmaktadır. Bu durumda kalbin rahatsız olduğunu ortaya çıkarır. Vücutta kanın zayıf dolaşması hareketsizlikten de olmaktadır.

Anemi: Vücutta kırmızı kan hücreleri yetersiz olması durumunda, vücutta kansızlık yani anemi oluşur. Anemi ilerlemeye başlaması durumunda ayaklar çok üşümeye başlar. Diğer yandan çok sağlıklı kişilerde bile demir eksikliği anemisi meydana gelebilir.

Şeker hastalığı: Şeker hastalığı yani diyabet, yalnızca dokunulması sırasında soğuk olarak hissedilen ayaklarda değil sinirlerde de meydana gelen hasarlar nedeniyle ayaklar devamlı üşür.

Hipotiroidizm: Vücutta tiroid yetersiz kalması durumunda yeterli oranda tiroid hormonu üretilmediği zaman vücudun metabolizmasında bazı farklılıklar ortaya çıkar. Metabolizma kalbin ritmini ve vücudun sıcaklığını kontrol eder. Yetersiz olan tiroid nedeniyle ayaklar üşür.

Bunun haricinde diğer nedenlerde şunlardır:

  • B 12 vitaminin eksik olması
  • 50 yaşından büyük olanlar
  • Vejeteryan beslenme
  • Sindirim sorunlarının olması
  • Mide ve bağırsak ameliyatı olan kişiler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu