Eğitim

Dünyanın Örnek Aldığı Finlandiya Eğitim Sistemi!

Dünyanın Örnek Aldığı Finlandiya Eğitim Sistemi! Dünyanın dikkatini çeken Finlandiya eğitim sistemi PISA sınavlarında elde ettiği başarılarla da adından söz ettirmektedir. Peki Finlandiya eğitim sistemi nedir ve Finlandiya eğitim sisteminin başarı sırrı nedir?

Dünyanın Örnek Aldığı Finlandiya Eğitim Sistemi! Yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en mutlu öğrencilerinin Finlandiya okullarındaki öğrencilerin olduğu belirlenmiş. Bizde konuyla ilgili merak edilenleri sizler için ele aldık.

Ders ve Sınav Sistemi

Finlandiya eğitim sisteminde 9 yıllık zorunlu eğitim vardır. Bu eğitim süresi çocuklar 7 yaşında iken başlar ve 16 yaşına kadar sürer. Bu zorunlu eğitim süresince öğrenciler dil, tarih, matematik, kimya, biyoloji, fizik, ev ekonomisi, el sanatları, müzik, beden eğitimi rehberlik alanında dersler görürler. Bu eğitim sisteminde her çocuğun başarı gösterme zorunluluğu yoktur. Zaten Finlandiya eğitim sisteminde öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında kesinlikle not verilmez.

Zaten okulda öğrencilere 16 yaşına kadar sınav da yapılmaz çünkü Finlandiya eğitim sisteminde sınavların öğrencilerin stresini arttırdığını ve bunun sonucunda da öğrencilerdeki öğrenme isteğinin azaldığına inanılır. Bu nedenle Finlandiya’da öğrencilerin başarıları gösterdikleri olumlu davranışlara göre belirlenir. Finlandiya eğitim sisteminde eğitim süresi günde 4 saat olarak belirlenmiştir ve 4 saatlik eğitim süresinde 15 er dakikalık teneffüs sürelerine sahiptirler. Öğrenciler okul saatlerinden geri kalan zamanlarının çoğunu arkadaşlarıyla oyun oynayarak değerlendirir. Finlandiya eğitim sistemine göre öğrenmenin en iyi yeri okullardır. Bu yüzden diğer ülkelere göre Finlandiya’da verilen ödevler daha azdır. Öğrenciler isterlerse evlerinde isterlerse okullarında ödevlerini yapabilir ya da projelerini tamamlayabilir Ayrıca okullarda öğrencilerin fiziksel gelişimini en yüksekte tutmak için her türlü sportif faaliyetler mevcuttur. Spor ya da sanat gibi branşlarda özel yetenekleri olan çocuklara önem verilir ve onlar özel olarak eğitilirler.

Okul Hayatı

Finlandiya eğitim sisteminde sınıflar öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Okul içinde yer alan oturma alanları genellikle yeşillikler içinde bulunur. Doğa ve eğitimin iç içe olduğu bir eğitim sistemi vardır. Finlandiya eğitim sisteminde öğrencilerin becerilerini ve sorumluluk duygularını arttırmak için okul içinde yapılan her şey sırasıyla yani nöbetleşe bir şekilde öğrencilere de yaptırılır. Yani öğrenci okul yemekhanesinde yemek dağıtır ya da öğrenciler okul içinde bulunan bitkileri sular. Çünkü Finlandiya okullarında hizmetli yoktur. Her şey imece usulü öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte yapılır.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu