Anne-Çocuk

Bebeklerde Oturma Koltuğunun Güvenli Kullanımı

Bebeklerde Oturma Koltuğunun Güvenli Kullanımı! Bebeklerin ilk yaptığı eylemlerden biri ve belki de en önemlisi, oturmaktır. Oturma eylemini güvenli bir şekilde yapması yahut ta bebek koltuğunu kullanarak oturma işleminin desteklemesi, anne ve babaların dikkat ettikleri bir konuyu oluşturmaktadır.

Bebeklerde Oturma Koltuğunun Güvenli Kullanımı! Anne ve babalar, bebeklerinin üç ila dokuz aylık olduğu zaman dilimleri arasında, oturma işlemini destekleyen bebek koltukları kullanmaktadır. Başını dik tutabilen ve bu melekeyi kazanan bebekler, rahatlıkla bebek koltuğu kullanabilmektedir.

Gelişime Katkısı Yönünden Bebek Koltuğu

Bebek koltuğu seçimi, öncelikle güvenli olması ile ön planda tutulmaktadır. Bebeğin tüm vücudunu sararak kaplamış bir malzemeden üretilmiş bebek koltuğu, özellikle bebekler için tercih edilmektedir. Konunun uzmanları, bebeklerin erken yaşlarda oturma pozisyonlarının desteklenmesi ile yahut ta bebek koltuğu kullanılması sayesinde, becerilerini geliştirebileceğini ifade etmektedir.

Becerilerini geliştirme yönünde olumlu etkiler gösteren oturma ve oturma pozisyonunu destekleyen bebek koltukları, böylece dik durma pozisyonlarının egzersizini de yapmaktadır. Dik bir şekilde oturmak ve bu yeni vücut hareketini kendi başlarına uygulama adına gelişim gösteren bebekler, kritik özellikteki kafa ve gövde kontrolü üstünde de çalışabilmektedir.

Oturma Eyleminde Kilometre Taşı

Bebekler, oturma eylemini gerçekleştirebilmek ya da oturma eylemini destekleyecek bebek koltuğunu kullanmak için belli kilometre taşına ulaşması gerekmektedir. Bebekler kendi başlarına ve destek almadan oturacakları ve bunu öğreneceği zamana kadar, kontrollü bir şekilde anne yahut da babaların bacak arasında ilk işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu şekilde her yönden desteklenen bebekler, oturma eylemi konusunda egzersiz yapmış olmaktadır. Ayrıca arka ve yan taraflarına destek mahiyetinde konulan yastıklar ile de egzersiz sağlanabilmektedir.

Bebekler için güvenli ortam son derece önemli bir konuyu oluşturmaktadır. Oturmanın güvenliği kadar, ev ortamının güvenliği de önemle dikkate alınması gereken konulardan biri olarak görülmektedir. Bebeğin hareketlilik kazanması ve evin içinde bu hareketlilikle dolaşacağı günlerin öncesinden hazırlanarak, evin uygun hale getirilmesi önem arz etmektedir. Başta dolap kilitleri olmak üzere açılabilecek ve yıkılabilecek hemen her şeyin sabitlenmesi, bebeğin sağlığı için önemlidir. Merdiven yahut da balkon bulunan evlerde gerekli önlemin alınması da, anne babaların atacağı önemli adımlar arasında yer almaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu