Eğitim

Dizi Oyuncusu Olmak

Ülkemizde her işsiz kalan ünlü ismin tercih ettiği oyunculuk bu kadar niteliksiz ve deneyimsizlikle yapılmamaktadır.

Başarılı olanların tiyatro sahnesinde, başarısız olanların da TV ekranlarında dizilerde görüldüğü oyunculuk, her durumda rol yapabilme ve bir karakterin duygu ve düşüncelerine girebilme sanatıdır. Yani ekranda güzel görünen, iyi pazarlanan bir ismin yaptığı oyunculukla oyunculuk eğitimi almış olan birinin performansı elbette aynı değildir.

Dizi oyuncusu ya da tiyatro oyuncusu diye bir ayrım yoktur. Çünkü bir oyuncu dizide de, tiyatroda da, sinemada da başarılı olur. Yani dizi oyuncusu olmak için neler gerekiyor sorusunun cevabı güzel olmak, oyunculuk kursuna gitmek ya da iyi göz süzmek değildir. Dizi oyuncusu olmak için oyunculuk ya da sahne sanatları eğitimi alabileceğiniz bir üniversiteye özel yetenek sınavıyla girmeniz gerekir.

Konservatuvar Eğitimi Neden Önemli?

Ameliyata girmek için nasıl ki tıp eğitimi alıp cerrah olmak gerekiyorsa, oyuncu olmak için de konservatuvara gidilir. Çünkü iyi bir oyuncu sadece iyi ol yapabilen kişi değildir. Aynı zamanda hem güzel sesi olan hem iyi dans edebilen hem de jest ve mimiklerini ustalıkla kullanabilen kişidir. Ayrıca diksiyonu kusursuz, farklı dil kullanımlarına uygun derecede profesyonel olmalıdır. Bunlar da 3-5 aylık bir eğitimle değil, nitelikli bir konservatuvar eğitimiyle mümkün olur.

Yetenekli Olmak Oyunculuk İçin Yeterli Mi?

Ülkemizde yetenekli olmanın hiçbir anlamı yoktur. Şansı ve tanıdıkları olan kişiler oyuncu olabilir. Ama başarının ne derece olacağının bir garantisi yoktur. Seyirciye verilen etki müzikler ve efektlerle sağlanmaz. Oyuncunun yeteneği yoksa ve var olan yeteceği kullanmayı bilmiyorsa hiçbir kurgu çalışması iyi bir oyuncu olmayı sağlamaz. Dizi oyunculuğu mimiksel olarak pasif olan bir oyunculuk şeklidir. Bu yüzden bu süreçte dahi, tekrarsız ve başarılı işler çıkarabilmek profesyonel eğitimle mümkün olcaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu