Hamilelik

Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum yapmadan önce doğum hakkında bilmeniz gerekenler olacak. Bu bilgileri edinerek, sağlıklı şekilde hamileliğinizi geçirebilirsiniz.

Doğum Yöntemleri

Doğum hakkında bilmeniz gerekenler arasında ilk olarak doğum yöntemleri bulunuyor. Bebeğin dünyaya getirilmesi iki şekilde olabiliyor. Bunun için sunulmuş olan alternatif yöntemin, aslında normal doğum koşullarının sağlanmıyor olması halinde tercih edilmesi gerekir. Ancak günümüzde, isteğe bağlı sezaryen yöntemin de sıkça tercih ediliyor olduğunu söyleyebiliriz.

Normal Doğum;

Bebeğin tam olarak 9 ay 10 günlük süresini tamamlaması ile normal doğumun gerçekleşmesi mümkündür. Normal doğum, doğumun başlamasının ardından hastaneye yatırılmanız ile olacaktır. Doktorunuz tarafından doğumun gerçekleşmesi sağlanacaktır. Bebeğinizin bu doğum yönteminden sonra daha çok uyanık olması söz konusudur. Aynı şekilde siz de çok daha sağlıklı olacaksınız.

Sezaryen Doğum;

Alternatif olarak kullanılan yöntemdir. Bu yöntem ile doğumun zorunlu olması; bebeğin ters olması, enfeksiyon kapılmış olması ya da daha önce rahimden ameliyat olunması gibi durumlarda gerçekleşmektedir. Bebeğinizin doktorunuz tarafından karnınızdan alınması ile gerçekleşmektedir.

Yukarıda verilen iki ana doğum yöntemi, farklı biçimlerde de gerçekleşebilir. Doğum yöntemleri içinden doktorunuz ile sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz. Zorunlu durumların olması halinde ise mecburen sezaryen yöntemin uygulanması sağlanacaktır.

Doğum Öncesi

Verilen yöntemler ile doğumun gerçekleşmesi, doğum öncesi bazı hazırlıklar yapmanızı gerektirir. Normal doğumun ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığından, mutlaka doğum öncesinde çantanızın hazır olması gerek. Bunun dışında doğumun sezaryen olması durumunda ise hastanın bir gün önceden hastaneye yatması istenebilir. Direkt olarak hastanın doğuma hazırlanması, hastanede olur. Yapılacak olan doğum yöntemine göre hazırlıkların tamamlanması önemlidir. Bu sayede sağlıklı şekilde doğum gerçekleşecektir. Doğum öncesi hazırlıkların eksiksiz şekilde yapılmasına dikkat etmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu