Ekonomi

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor ve Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu bankalar ile girmiş olduğunuz her türlü ilişkinin özetini çıkaran bir nottur. İşte bu notun nasıl hesaplandığını ve nerden öğrenildiğini yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Notu Hesaplama Parametreleri

Kredi notu hesaplanması birden fazla parametreyi içerisinde barındırmaktadır. Bu kapsamda kredi kartı, ihtiyaç kredisi, konut kredisi gibi kısaca aklınıza gelen banka ile ilgili her türlü iletişiminiz nota dönüşmektedir. Bu kapsamda borçlarınızı vadesinde ödemeniz sizin notunuzun kuvvetli olmasına katkıda bulunacaktır. Bunun dışında borçlarınızı geciktirmeniz hem faize girmenize hem de kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Kredi kartı borçlarında asgariyi ödemek ise kredi notunu düşürmemektedir. Ancak burada dikkat edilen husus asgarisinin vadesi içerisinde ödenmesidir. Aksi takdirde notunuzun olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilecektir.

Ayrıca bir diğer önemli husus da kredi notunuzun genel olmasıdır. Yani hangi bankaya giderseniz gidin aynı not sizi karşılayacaktır. Bunun yanı sıra başka bir bankaya olan borcunuzu ödememeniz diğer banka için de sorun oluşturacak ve kredi notunuz düşecektir. İşte bu sebeple dikkatli davranmanızı sizlere tavsiye etmekteyiz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmek için birden fazla yöntem mevcuttur. Ancak kredi notu nasıl öğrenilir sorusunun asıl muhatabının bankalar olduğunu ifade etmemiz gerekir. Öyle ki kredi notunuzu bankalara giderek, internet ya da SMS bankacılığı ile öğrenebilirsiniz. Bunun için her bir bankanın farklı bir yöntemi olduğunu ve ücrete tabi olduğunu da ifade etmek isteriz.

Kredi notu öğrenme yolları arasında bir diğeri de Findekstir. Belirli bir ücret karşılığında sizler de Findeks’ten kredi notunuzu öğrenebilir böylelikle bankalara kredi için başvuru yapıp yapamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Ancak bankalara kredi için başvurduğunuzda ücretsiz olarak kontrol edildiğini de ifade etmek gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu