Ekonomi

Temettü Nedir, Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü Nedir, Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır? Kar payı olarak bilinen temettü birçok şirketin dönemlik elde ettiği karlar sonucunda sahip olduğu hisse senetleri aracılığıyla ortaya çıkar.

Temettü Nedir, Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır? Temettü tarihleri ülkemizde şirkete göre değişmekte olup dağıtılacak olan kar oranları da farklılık göstermektedir. Özellikle şirketlerin yıllık bilançolarına eş değer olarak elde ettikleri kardan ödeme yapılması anlamına gelir. Dönem net karının hesaplanmasından sonra bu miktar ortaya çıkar.

Kişilerin ortak oldukları kar payı oranında ödemeler yapılır ve vergiler ve diğer giderlerin çıkarılmasının ardından hesap edilir. Özellikle temettü dağıtımından bir gün önce bile alınması durumunda kişinin temettü hakkı kazanma şansı olur. Bu işlemlerin başarıyla yapılmadı için temettü dağıtan şirketler araştırılarak temettü alınması gerekmektedir.

Temettü Nasıl Alınır?

Bir şirketin %25 oranında temettü ödemesi için 1 TL karşılığında 25 kuruş alması ve 100 hisseden 25 TL temettü elde etmesi gerekmektedir. Temettü nasıl alınır? Merak ediyorsanız eğer temettülerin fiyat dalgalanmalarından etkilenmemesi adına pek çok çalışma yapabilirsiniz.

Temettüler şu şekilde dağıtılabilir:

  • Hisse senetleri
  • Nakit yollar
  • Hisse senedi ve nakit yol karışımları

Ülkemizdeki temettüler genelde Mayıs aylarında dağıtılmaktadır. Bu yüzden birçok şirketin tarihleri birbirlerine yakın zamanlarda ödemeleri verilmektedir.

Kar payını hak edebilmek için hisse senedi sahibi olmak ve sahip olunan ortaklık nedeniyle şirketin kar payı ödemelerinde hak elde etmek gerekir.

Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır?

3 farklı şekilde yapılan temettü dağıtımı birçok etkene bağlıdır. Bunların başında gelen ve hisse senetlerine göre karşılık gelen karlar için uzun vadede kazandıran hisseler gündeme gelir. Şirketlerin anonim ortakları söz konusu olduğunda takvim yılı için en uygun dönemde kar dağıtımları yapılmaktadır. Şu kişiler temettü yatırımcısı olabilir:

  • Emekliliğinde düzenli gelir almak isteyenler
  • Birikimleri enflasyondan kurtarmak isteyenler
  • Kar payı yatırımıyla erken emeklilik isteyenler
  • Çocukların geleceği için yatırım isteyen
  • Alım satım işlerinde kar elde etmek isteyenler
  • Büyük şirketlerden kat payı almak isteyenler

Bazı kişiler temettü emekliliği isteyebilir. Bu durumda düzenli alımlarla düzenli gelir elde edilmesi mümkün hale gelir. Bunun için istenilen zaman dilimlerinde temettü dağıtımı ve alım işlemlerinin gerçekleşmesi mümkün hale gelir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu