Güzellik

Pırıl Pırıl Saç Rehberi: Saçlar Nasıl Parlak Görünür?

Pırıl Pırıl Saç Rehberi: Saçlar Nasıl Parlak Görünür? Saçların mat görünümü çoğu zaman can sıkıcı bir hâl alabilmiştir.

Pırıl Pırıl Saç Rehberi: Saçlar Nasıl Parlak Görünür? Saçların mat bir görünüme sahip olmasının altında yatan temel etmen; saçın çeşitli durumlara maruz kalması sonucu oluşan kuruluktur. Peki, kuru saçları daha nemli, dolgun ve parlak duruma nasıl getirebiliriz? İşte, aranan sorunun cevabı…

Saçlar Neden Parlaklığını Yitirir?

Saçların parlaklığını yitirerek mat, yıpranmış ve kırıklarla dolu bir görünüme ulaşmasının altında yatan bazı etmenler aşağıda listelenmiştir.

-Uygulanan çeşitli kimyasal işlemler

-Zayıf saç teli yapısı

-İklim durumları

-Stres

-Dengesiz ve yetersiz beslenme

-Su tüketimindeki yetersizlik

Parlak Saçlara Ulaşmanın İpuçları

Dengeli ve Yeterli Beslenme

Saçın ihtiyaç duyduğu; A, B, C, D, E vitaminleri ve çinko, demir gibi minerallerin yanında bol protein içerikli gıdaların tüketimi, saçların parlak bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur. Özellikle ıspanak, yumurta ve mercimek çorbasının saçlara oldukça hoş bir parlaklık verdiği bilinmektedir. Düzenli Su Tüketimi

Saçlar da tıpkı bitkiler gibidir. Saç, ihtiyaç duyduğu suyu yeterince karşılayamadığı takdirde kurur ve bu durumda oldukça mat bir görünüme ulaşmasına neden olur. Bu yüzden günde en az iki litre su tüketilmesi gerekir.

Düzenli Saç Temizliği

Doğru saç bakımı ürünü, doğru temizleme tekniği ve ılık su kullanılarak yapılan bir saç temizliği, saçların daha parlak görünmesine yardımcı olabilir. Eğer kullanılacak su fazla kireçliyse duş başlığına filtre takılabilir. Saç temizliği haftada 2-3 kez yapılmalıdır.

Düzenli Saç Kesimi

Saçların kesilmesi, saçların daha sağlıklı olmasına, bir nevi kendine gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden saçlar 3 ayda bir uçlarından kesilmelidir.

Haftalık Saç Maskesi Kullanımı

Her haftada bir, sevilen ve saç tipine uygun bir saç maskesi uygulamak, saçların parlak bir görünüme ulaşmasına yardımcı olabilir. Ev yapımı saç maskesi olarak yumurta-zeytinyağı karışımı uygulanabilir.

Saç Derisine Masaj Yapmak

Hint yağı ya da başka bir bitkisel yağ ile saç derisine masaj yaparak parlak saçlara ulaşmak mümkün. Çünkü saç derisine masaj yapmak, saç derisi altındaki kan akışını hızlandırır ve saçların daha sağlıklı bir parlak görünüme ulaşmasını sağlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu