Ekonomi

Banka İpotekli Ev Satmanın Yolları Nelerdir?

Banka İpotekli Ev Satmanın Yolları Nelerdir? Son yıllarda kredi çekerek ev satın alma pek insan tarafından tercih edilir hale geldi. Bizde yazımızda banka ipotekli ev nasıl satılır? Bunu ele alacağız.

Banka ipotekli ev nasıl satılır? Pek çok kimse bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Günümüzde ev fiyatları çok pahalı olduğundan birçok kimse kredi çekme yoluna gider. Nakit olarak yüksek meblağların olmaması bu durumun ana nedenidir. Kredi çekme olayında nakit olarak elde edilemeyecek tutarlar uzun yıllar taksitlendirilir. Kişinin ödeme gücüne göre bu taksitlendirme bazen 20 yıla kadar uzayabilir. Bu süreler içerisinde evini satmak isteyecekler olacaktır. Bu durumda ipotek kaldırılmadan satış yapılır mı sorusu akıllara gelir. O zaman yazımızın devamında bu soruya yanıtlar verelim.

İpotek Kaldırılmadan Satış Yapılır mı?

Ev alınırken başvurulan konut kredilerinin uzun yıllar sürmesi bu süreçte yapılan planları olumsuz etkileyebilir. Krediler bitmeden çeşitli nedenlerden ev satılmak istenebilir. Bu durumda ipotekli olan bu tür evlerin satışı mümkündür. Fakat ipotekli evi satın almak isteyen kimseyle birtakım anlaşmalara varılmak zorundadır. O zaman yazımızın devamında banka ipotekli evi satmanın yollarını ele alalım.

Banka İpotekli Evi Satmanın Yolları

1-) Alıcının Kredi Kullanması

İpotekli evi satın almak isteyen kimse de konut kredisine başvurabilir. Bu durumda işlemlerin çoğu bankalar arasında devam eder. Alıcı öncelikle bankaya kredi başvurusu yapar. Bu banka satıcının kredi çektiği bankaya ipotek kaldırma yazısı gönderir. Bu yazı geldikten sonra taraflar tapuda devir işlemini gerçekleştirir. Bu seferde yeni banka eve ikinci ipotek koyar. Devir işleminin ardından yeni banka tarafından kredi alınan bankaya kredi ödenir. Kalanı satıcıya gönderilir. Bu durumda ilk ipotek düşer.

2-) Alıcının Nakit Ödemesi

Banka ipotekli ev satın almak kimseler nakit parayı ilgili bankaya ödeyerek kapatabilir. Bu durumda banka blokeli çek verecektir. Blokeli çek hesaptan para çekilmesini önler. Tapuda devir işlemlerinden sonra bu çek satıcıya verilir.

3-) Satıcının İpoteği Kaldırması

Kredi borcu olan evin satışı konusunda alıcıyla anlaşılmazsa satıcı tekrar kredi çekerek borcunu öder. Tapuda ipotek kaldırıldıktan sonra satış gerçekleştirilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu