Hamilelik

Doğumdan Korkmamak İçin Ne yapılmalıdır?

Sezaryen doğuma gittikçe artış söz konudur. Bunun en büyük nedeni ise doğum korkusudur. Peki neden bu doğum korkusu oluştu ve en sağlıklı olan normal doğum yönteminden vazgeçilmeye başlandı?

Doğum korkusuna neden olan etkenler, öğrenmeler, koşullanmalar ve travmatik yaşantılardır. Doğum korkusu da öğrenilir ve anne adayı doğum sancının hayatta çekilebilecek en kötü ve en fazla sancılardan olduğunu duyarak, doğumdan korkmaya başlar.

Doğum korkusuna neden olan diğer bir etken ise, bilinmezlik ve belirsizliktir. Belirsizlik ve bilinmemezlik ciddi stres ve kaygıya neden olur. Böylece adrenalin fazlaca salgılanır ve bu sayede vücut bir saldırı olarak algıladığı duruma korku olarak tepki verir. Bu yüzden bilinmezliği ortadan kaldırmak için öğrenmek ve araştırma gerekir. Anne adayı kulaktan dolam duyumlar yerine, araştırarak ve doktoru ile konuşarak, normal doğum  hakkında bilgi sahibi olursa korkularından ve bilinmezliklerden kurtulabilir.

Normal doğumun içgüdüsel bir kas eylemi olduğu unutulmamalı ve o an ki duygular ve hissedilenlerle bebeği korumak amaçlı en iyi performansın sergileneceği unutulmamalıdır.

Normal Doğuma Karşı Algılar Değiştirilerek, Korkmamak Mümkün Müdür?

Normal doğuma karşı oluşan korkuları yenmek mümkündür. Bunun için günümüzde çok yaygın olmamakla birlikte, doğum için önemli katkı sunan doğum eğitimlerine katılmak önemli bir katkı sağlar. Eğitim sayesinde, doğumun ne olduğu, doğum öncesi, doğum ile doğum sonrası yaşanılacaklar hakkında bilgi sahibi olmak ve neler yapman gerektiğini bilmek doğum korkusu ile olumsuzlukların yenilmesinde yardımcı olacaktır.

Her doğumun kendine özel olduğu unutulmamalı, anne adayının kendine ve doktoruna duyduğu güvenin süreci kolaylaştırılacağı ile rahatlatacağı unutulmamalıdır.

Doğum Öncesi ve Sonrasında Destek Almak Korku Yenmek İçin Etkilidir

Hamilelik süreci tek başına oluşmadığı gibi süreçte de tek olmadığınızı aklınızdan çıkarmamalısınız. Başta eşiniz ve ailenizden destek alarak, korkularınızı aşabilirsiniz. Doğum sırasında da ebeden, doktorunuzdan, günümüzde yaygınlaşan daula gibi profesyonel destek alabileceğiniz gibi, tecrübeli ve duyarlı yakınınızın doğum anında destek olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kendinizi daha güvende hissederek, doğum korkusu ile rahatlıkla baş edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu