Eğitim & Kurs

Jüri Karşısında Heyecanınızı Yenmenizi Sağlayacak Öneriler

Sahne sanatları seçmelerinde en zor bölümlerden biri jüriyi etkilemek ve bu yönde becerilerinizi geliştirmektir. Yani jüriyi etkilemek için bazı konulara dikkat edebilirsiniz. Sınırlı sayıda kişinin alınacağı düşünülürse bu durumda sizi diğerlerinden farklı kılacak bazı donanımlar olması önemli olacaktır.  Yani kendinizden de bir şeyler katmak, gereklilikleri yerine getirmek ve yansıtılmak istenen rolü tam ve eksiksiz şekilde sunmak önemlidir.

Oyunculuk Seçmelerinde Heyecanla Baş Etmek İçin

Oyunculuk okullarına girişte aşamalar her yerde aynı olmayabilir.  Yani ilk aşamada geçilmesi oyuncu olarak seçilmeniz anlamına gelmez, bazı okullar 5 aşamada alım yapabilmektedir. Yani beklentiler ve aşamalar farklı olabilir. Buna göre kendi heyecanınızı ve enerjinizi önceden bilerek hazırlamanız gerekir. Heyecanınızı ayarlamak nefes alıp vermenizi ve rahat olma durumunuzu da etkileyeceğinden oyunculuk seçimleri için son derece önemli bir hal alacaktır. Heyecanınıza yenik düşerseniz nefes almakta zorlanabilir ve tıkanma yaşayabilirsiniz.  Ayrıca jüriden size gelen sorulara da yanıt vermek zor olur. Çünkü kendiniz olduğunuz gibi olmazsınız.  Jüriyle doğrudan görüşme durumunda size kişisel sorular ve tiyatro ile ilgili genel sorular sorulabilecektir.  Bu noktada verilen yanıtlara göre asıl ya da yedekte olabilirsiniz.

Eğitim Ve Kendinize Güven Önemli

Oyunculuk seçmelerinde jüri aşamasından en hızlı ve sorunsuz şekilde geçmek için yapılması gereken öncelikle bilmediğiniz konularda eğitim almaktır. Yani ön araştırma yaparak, olası sorular hakkında bilgi edinebilirsiniz.  Tiyatro geçmişi, teknikler, genel bilgiler, duruş sahne vs. detayları gibi bilgilere hakim olmanız gerekir. Buna ek olarak bilgileri doğru şekilde aktarmak, kendi becerinize ruhsal durumunuza güvenmek önemli bir diğer ayrıntıdır. Kendinize güvenden kasıt sadece abartılı şekilde her şeyi yapabileceğinizi düşünmek değildir. Kendi ruhsal durumunuza hakim olmak, kaşınızdaki kişilerin sizin psikolojinizi tam olarak etkilemesine izin vermemektir. Doğaçlama yeteneğinizi geliştirerek buna katkı sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu