Diyet

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zayıflatır Mı?

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zayıflatır Mı? Zayıflama üzerine birçok diyet listesi ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri olan dukan diyeti zayıflatır mı, nasıl yapılır? Bizde bu konuyu sizler için yazımızda ele aldık. İşte dukan diyetina dair her şey..

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zayıflatır Mı? Birçok kişi bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Son zamanlarda zayıflama vaadiyle birçok diyet çeşitleri ortaya çıkmıştır. Çeşitli besin gruplarının ağırlıklı olduğu bu tür diyetlerin sağlıklı olup olmadığı tartışıla dursun pek çok insan bu diyetleri uygulamaktadır. O zaman bizde bu diyetlerden biri olan dukan diyeti zayıflatır mı, nasıl yapılır? Sorusuna cevap verelim. Fakat bundan önce dukan diyeti nedir nasıl yapılır? Bundan bahsedelim.

Dukan Diyeti Nedir?

İlk olarak 2000 yılında ortaya çıkan dukan diyeti Fransız hekim Pierre Dukan tarafından oluşturulmuştur. Protein ağırlıklı beslenme programına dayanan bu diyet oldukça talep gördür. Pierre Dukan bu diyeti oluştururken dışardan yağ yakarak kilo vermenin mümkün olmadığını sadece protein ağırlıklı beslenerek karbonhidrat ve yağ yakımının gerçekleşeceğini ileri sürmüştür. Katı ve tek tip beslenme içeriğine sahip dukan diyetine bu yönüyle eleştiriler de gelmektedir. O zaman Dukan diyeti nasıl yapılır? Buna bakalım.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşur. Bu 4 aşama ve kendine has diyet listesiyle dukan diyeti kilo verdirmesiyle oldukça popülerdir. O zaman bu aşamaları ele alalım.

1-) Atak Aşaması

1-10 gün arasında süren atak aşamasıdır. Bu süreçte güne yulaf ile başlanır. Atak aşamasında sınırsız ve yağsız protein tüketimi vardır. Yağsız kırmızı et, balık, yumurta, tavuk gibi proteinlerle beslenme gerçekleşir.

2-) Seyir Aşaması

İkinci aşamada atak aşamasında tüketilen besinlerin yanında 28 çeşit sebzede tüketilmelidir. Günün istenilen zamanında istenilen miktarlarda bu sebzeler yenebilir.

3-) Güçlendirme Aşaması

Bu evrede seyir aşamasında verilen her bir kilonun yerine 5 gün bu aşama sürdürülür. İkinci aşamada sürdürülen beslenme alışkanlığı yanında çok az miktarlarda ekmek, peynir, meyve ve nişastalı ürünler tüketilebilir.

4-) Koruma Aşaması

Dukan diyeti ile zayıflamanın son aşaması korumadır. Günlük yirmi dakikalık yürüyüşler ve yulaf ezmesi tüketilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu