Güzellik

Düzenli Cilt Bakımı Yaptırmak Yararlı Mıdır, Zararlı Mı?

Düzenli Cilt Bakımı Yaptırmak Yararlı Mıdır, Zararlı Mı? Sağlıklı, güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen kişiler düzenli olarak cilt bakımını yapmalıdır. Özellikle akşam uygulanacak cilt bakımı ve temizliği çok önemlidir.

Düzenli Cilt Bakımı Yaptırmak Yararlı Mıdır, Zararlı Mı? Cilt hücreleri akşam daha hızlı yenilenir ve cildin nefes alması gerekir. Makyajlı iseniz kesinlikle akşam yatmadan önce cildinizi makyajdan tamamen uzaklaştırmalısınız. Bunun için cildinize uygun sabunlar veya makyaj temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz.

Makyajınızı temizledikten sonra yüzünüzü kurulayın. Tonik veya losyon sürerek sabunun giremediği noktaları temizler. Loston veya tonik kullanmak istemiyorsanız aynı işlemi süt ile de yapabilirsiniz. Yüzde fondöten ve pudra allığı bu sayede kalmaz ve tamamen cildiniz arınmış olur. Temizleme işlemlerinden sonra cildinize uygun nemlendirici kremle cildinizin nem dengesini korumayı ise unutmayın.

Vücudunuza Ne Sıklıkta Peeling Yapmalısınız

Vücudunuza vücut peelingi ile peeling yapmak, cildinizin bebek gibi görünmesini ve yumuşak, pürüzsüz ve muhteşem hissetmesini sağlayabilir. Ancak işler ters gidebilir. Aslında, vücut peelingi ile aşırı peeling, cilt hassasiyeti ve çatlamadan sert yamalar ve kopmalara kadar bir dizi hoş olmayan yan etkiye yol açabilir. Peki, doğru peeling hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Çoğu insan haftada 2-3 kez peeling uygulamasından faydalanabilirken, peeling ihtiyaçlarınızı azaltmanız gerekebilecek bazı durumlar vardır.

  • Çoğu insan için, cildinizi en iyi durumda tutmak için haftada 2-3 kez vücut peelingi yeterlidir. Düzgün bir şekilde duşunuzdaki suyun sıcak olduğundan emin olun. Bu gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olacaktır. Ardından, peeling vücut ovmanızı cildinizin üzerinde daireler çizerek nazikçe ovun. Önerilen süre kadar bekletin, ardından pürüzsüz, bebek yumuşaklığında bir cilt elde etmek için durulayın.
  • Vücudunuza eksfoliye etme konusunda profesyonel olduğunuzda, peelinginizi gereğinden fazla sıklıkta kullanarak veya cilt tipiniz için uygun olan araçlar kullanmalısınız.

Cildinizi çok sert ovduğunuza dair bazı işaretler:

  • Tahriş
  • Kızarıklık
  • Döküntüler
  • Kuru ve pul pul dökülen deriler

Vücudunuza Hangi Sıklıkla Peeling Yapmalısınız

Haftada 2-3 kez peeling uygulamak iyi bir temel kural olabilir. Ancak cildiniz aşağıdakilerden dolayı zaten tahriş olmuşsa peeling önerilmemektedir.

  • Güneş yanığı
  • Kızarıklık

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu