Sağlık

Eşek Sütü Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Eşek Sütü Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir? Ülkemizde yakın tarihte gündeme gelen eşek sütü zannedildiği gibi etkisiz, faydasız ya da alay konusu olabilecek bir süt değildir. Yapılan araştırmalara göre anne sütüne en yakın süt olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu bile bu sütten faydalanmak için yeterli bir sebeptir.

Eşek Sütü Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir? Günümüzde yeni yeni başlayan eşek sütü tüketimi için özel çiftlikler kurulmuş ve kurulmaya devam etmekte. Birçok ülkede eşek sütünün faydalarından yararlanmaktadır. Bu ülkelerin bazıları İngiltere, Amerika, Şili, Brezilya ve daha birçok Avrupa ülkesi. Eşek sütünün içerdiği protein, kalsiyum ve şeker oranı anne sütüne oranla daha fazladır. Ayrıca bu sütün antibakteriyel özelliği ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olması da kanıtlanmıştır.

Eşek Sütünün Faydaları

Eşek sütü İtalya’da tıbbi amaçlar doğrultusunda da kullanılmakta ve bu yönde de faydalarından yararlanılmaktadır. Eşek sütünün içerdiği mineraller ile vücuttaki direnci arttırmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar ile bu sütün kanser hastalığına karşı direnç sağladığı, astım, bronşit, siroz hastalığının tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. Balgam söktürücü özelliği olan ve ateşli hastalıklarda da etkili olan eşek sütü kalp içinde birebir. Kilo sorunu yaşayan insanlar içinde faydası var. Yağ yakma özelliği ile vücudu formda tutması, eşek sütünü kilo sorunu olanlarında talep etmesi gerektiğini göstermiştir. Küçük yaştaki çocuk ve bebekler için çok faydalı olan bu sütün alerji yapmaması da ayrıca önemli bir faktör. Süt tozuna alerjisi olanlar içinde bu süt doktorlar tarafından tavsiye edilmekte.

Eşek Sütü Nasıl Tüketilmeli

Eşek sütü asla kaynatılmadan direk çiğ olarak içilmelidir. Eşek sütü yetişkinlerde günde 1 su bardağı, çocuklarda ise 1 çay bardağı olarak tüketilmelidir. Aynı zamanda cilde de oldukça faydası olan eşek sütünü bir pamuk yardımıyla yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Eşek Sütünü Fiyatı

Peki bu kadar faydalı ve etkili olan bu sütün fiyatı ne? Henüz tam yaygınlaşmamış ve üretimi yavaş yavaş artan bu sütün litre fiyatı 200-300 TL, bu fiyat Avrupa’da ise 180 Euro’dur. Ülkemizde yakın bir zamanda yaygın bir hale geleceği ve bu kadar faydası ile merak uyandıran eşek sütünün daha fazla tüketileceği aşikar. Bu doğrultuda da fiyatların daha uygun hale geleceğini de tahmin etmek zor değil. Faydaları saymakla bitmeyen eşek sütünün daha popüler olması dileğiyle.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu