Dekorasyon

Ev Yapımı Oda Parfümü Nasıl yapılır?

Evde canınız sıkıldı ve kendinize bir meşgale bulamadınız ya da aklınıza son günlerde organik oda parfümleri düştü, işte size oda parfümü yapma ve iki sır.

 

Ev Yapımı Oda Parfümü Nasıl yapılır?
Ev Yapımı Oda Parfümü Nasıl yapılır?

Ekonomik Olun Paranız Cebinizde Kalsın

Her evde herhalde karbonat bulunur. Eğer karbonatınız varsa, diğer malzemeleri temin etmeniz daha kolay. Diğer malzemelerimiz su ve herhangi bir bitkisel özlü çiçek yağı.

Oda parfümünün yapılışına gelecek olursak, bir litrelik şişe veya kavanoza iki çay kaşığı karbonatı ilave edip iyice karıştırarak başlıyoruz. Suyun miktarı size kalmış ancak biz bir litre olarak tavsiye ediyoruz. Karşım rengini bulunca ve dipte tortu kalmadığını anladığınız an, çiçek yağını ilave ediyoruz. Çiçek yağını on ile on beş damla arasında damlatmak yeterli. Bundan sonra tek yapmanız gereken şişeyi evinizde dilediğiniz noktaya yerleştirmek. Eğer, karışımı kavanoza yapmış iseniz, kapağında meydana getireceğiniz birkaç küçük delik yeterli olacaktır. Size yalnızca dilediğiniz çiçek yağını seçmek kalıyor, ister yasemin, ister lavanta tercihinde bulunabilirsiniz.

Ev Yapımı Oda Parfümü Nasıl yapılır?
Ev Yapımı Oda Parfümü Nasıl yapılır?

Yukarıda birinci örnekte verdiğimiz karışımı dilerseniz fısfıslı bir şişe ile de kullanabilirsiniz. İkinci tarifimize geçecek olursak, oda parfümü yapma için gerekli malzemelerimiz; yağlı kâğıt, bir limon, birkaç tane karanfil ve biraz tarçın.

Yağlı kâğıdı serin, üzerine limonu bırakın ve tarçınla birkaç karanfil tanesini serpiştirin. Artık tek yapmanız gereken yağlı kâğıdı sarmak ve üç ya da dört hafta bekletmek. Bekleme süresi dolduğunda limonları evinizin dilediğiniz köşesine asın, mis gibi koku yayılacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu