Hamilelik

Gebeliğin 10. Haftasında Genetik Tarama Testi

 

Gebelik sırasında yapılan çeşitli testler olacak. Aşağıda gebeliğin 10.haftasında genetik tarama testi hakkında detaylı bilgi veriliyor.

Gebelikte 10.Haftasında Genetik Tarama Testi Hakkında

Gebeliğin 10.haftasında genetik tarama testi yapılıyor. Testin yapılmasının ne gibi avantajları olduğu, testin neden yapıldığı, testin yapılmasının gerekliliği gibi pek çok merak edilen yanıtlanıyor. Hamileliğiniz sırasında test hakkında bilgi almanız önemlidir. Doktorunuzun önerilerini de dikkate alarak testinizi yaptırabilirsiniz.

Bebeğin Sağlık Durumu

Genetik tarama testi direkt olarak bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi veriyor. Bebeğinizin sağlıklı olup olmadığı konusunda bilgi almanız açısından genetik tarama testinin yapılması son derece önemlidir. Bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi veriliyor olduğundan, testin sonucu önemlidir. Testin sonucunun doktorunuz tarafından okunması ve bilgi verilmesi en doğrusu olacaktır.

  • Genetik bozukluk olup olmadığı
  • Sürecin genetik problemlere yol açıp açmadığı
  • Oranlar üzerinden bebeğin sağlık durumunu öğrenme adına test yapılacaktır.

Yukarıda verilen detayların öğrenilmesi için doktorunuz tarafından test yapılacaktır. Sonucunda ise direkt olarak bebeğin sağlık durumunun öğrenilmesi söz konusu olacaktır.

Genetik Tarama Testi Nasıl Yapılır?

Hastalık riskinin, bebeğin sağlık durumunu kötü etkileyecek risklerinin ölçülmesi açısından gebelik sırasında yapılan genetik testi vardır. Peki, genetik testi nasıl yapılır? Rutin kontrollerinizin yapıldığı dönemde direkt olarak gebeliğin 10.haftasında bebeğinizin sağlık durumunun öğrenilmesi açısından test yapılacaktır. Hem anneden hem de babadan kan alınarak test yapılabilir. Bunun dışında farklı yöntemlerin kullanılması da söz konusu olabilir. Tamamen doktorunuzun kontrollerinin sıklığı ve yöntemi dahilinde bebeğinizin sağlık durumu hakkında bilgi alabileceksiniz.

Gebelik sırasında yapılan genetik testi için merak ettiklerinizi doktorunuza da sorabilirsiniz. Doğru ve net bilgi almanız açısından gebelikte genetik testi yaptırmanız en uygunu olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu