Diyet

Detoks Diyeti

 

Kilo vermek için önerilen diyetlerden biri de detoks diyeti olarak bilinir. Bu diye doğru şekilde yapıldığında kilo vermeye yardımcı olur.

Son günlerde pek çok kişi istenmeyen kilolarından kurtulmak için meyve suları ya da sebze içerikli detoks diyeti yapıyor. Diyet yaparken öncelikle yapılan diyetin vücudun kendi detoks sistemini destekleyecek besinleri içermesi önerilir. Aksi takdirde vücutta öncekinden daha çok toksin madde birikebilir.

Diyet yaparken ilk olarak diyet programının içerisinde mutlaka yeteri miktarda proteine yer verilmelidir. Proteinden alınan aminoasitler enzimlerin aktif şekilde çalışması ve karaciğerin kendi detoks sistemi için de gerekli görülür. Bu nedenle detoks diyeti yapılırken içerisinde organik tavuk, deniz balığı ve yumurta gibi temiz hayvansal proteinleri ile baklagil, fasulye, tohumlar ve kuruyemiş gibi vejetaryen kaynakları olması tavsiye edilir.

Detoks Diyeti İçerisinde Neler Olmalı?

Detoks diyeti içeriği çeşitli besin değerlerinden meydana gelir. Buna göre bu diyetin içerisinde mutlaka B vitaminine yer verilmelidir. Buna yönelik olarak koyu renkli ve taze sebze ile meyve tüketimi önerilir. Bunun yanı sıra diyetin içerisinde turpgiller de yer almalıdır. Bu tarz sebzeler östrojen metabolizmasına ve karaciğerin kendi detoks sistemine destek olmasıyla bilinir. Bunun için karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, yeşillik ve beyaz lahana tüketilmesi önem taşır. Özellikle iyot eksikliği olan kişilerin bu sebzelere ağırlık vermesi önerilir.

Detoks diyeti yapmak için diyette antioksidan yönünden zengin besinler olmalıdır. Bu süreçte vücut tarafından üretilen toksik maddeler bu sayede engellenebilir. Buna yönelik olarak zerdeçal, kişniş, enginar öncelikle yenilmelidir. Ayrıca besin desteği veya C vitamini, soğan, içerisinde selenyum bulunan sarımsak, magnezyum alımı için sebze ve meyvelere de ağırlık verilmelidir. Aynı zamanda günde altı ile sekiz bardak su içilmesi de gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu