Hamilelik

Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Anne olmayı iple çeken her kadın, gebe kaldığı günden itibaren bunu bilmeyi ister. Şu anda sayısı çok az olan hassas gebelik testleri sayesinde gebeliği erken dönemde öğrenme şansı olsa da, aslında gebeliğin ilk belirtisi adet gecikmesi olarak kabul edilir. Adet gecikmesinin ardından da hafta hafta gebelik belirtileri yaşanır.

hamilelik
hamilelik

Hekimler, gebelik sürecini genel olarak üçer aya bölerek genel bir değerlendirme yapar. Bu 3’er aylık süreçler, 1’inci, 2’nci ve 3’üncü Trimesterler olarak adlandırılır. Gebeliğin ilk 3 ayında (yani 1. Trimester’de) kadınların büyük çoğunluğunda mide bulantıları ve koku hassasiyeti görülür. İştah da azalabilir. Fakat bazı kadınlar 9 ay boyunca hiç mide bulantısı yaşamadan bu süreci tamamlar. Yani hafta hafta gebelik belirtilerinde, hamile kişinin bünyesi önemlidir.

hamilelik süreci
hamilelik süreci

Gebeliğin ikinci 3 ayında ise, anne adayları en rahat dönemlerini yaşar. Çünkü mide bulantıları büyük ölçüde geçer, yalnızca karınları büyür. Gebeliğin üçüncü 3 ayı ise bebeğin anneye iyice ağırlık yaptığı bir dönemdir. Rahim de doğuma hazırlandığı için ufak kasılmalar yaşanabilir. Ayrıca gebenin kilosu hızlı artar ve bebeğin yüküyle birlikte nefes darlığı yapabilir.

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Birçok anne adayı, hafta hafta gebelik sürecini takip etmek ister. Çünkü tıpkı bebekleri gibi, kendileri de bedensel değişiklikler yaşar. Bu konuda araştırma yapan anne adaylarına, Gebelik ve Annelik aldı web sitesini öneriyoruz. Hamile kaldığınız andan itibaren hormonlarınızı tamamen değiştiren bebeğinizin gelişim sürecini ayrıntılarıyla izlemek için http://www.gebelikveannelik.com/hafta-hafta-gebelik adresine tıklayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu