Eğitim

Günümüzün Problemi: Verimli Ders Çalışmak Nasıl Olmalı?

Günümüzün Problemi: Verimli Ders Çalışmak Nasıl Olmalı? Verimli ders çalışmak nasıl olması sorusu belki de günümüzde en fazla yanıt aranan sorulardan biridir. Günümüzde başarının anahtarı olarak verimli ders çalışmak olarak belirtiliyor. Bu soruya herkes farklı tarzda yanıtlar veriyor.

Günümüzün Problemi: Verimli Ders Çalışmak Nasıl Olmalı? Bir kısım sadece çok ders çalışmadan geçtiğini belirtiyor. Bir kısım ise gün içerisinde belli saatlerde ders çalışmak verimli olacaktır diyor. Bizlerde sizler için en doğru bilgileri bu yazımızda sıraladık.

  1. Okuldan geldiğiniz an ya da çalışıyorsanız eve geldiğiniz an masanın başına geçmemelisiniz. Bu sizin motivasyonunuzu düşürecektir. İlk yapmanız gereken çantanız varsa kenara bir atın. Atmadan tadı çakmayacaktır. Daha sonra bir kanepeye ya da yatağınıza kendinizi atın. 40-45 dakika sadece zihninizi dinlendirmeye çalışın. Elinizde telefon ya da tablet olmasın. Bu gün içerisindeki yorgunluğunuzu artıracaktır.
  2. Dinlendikten sonra hafif bir yemek yemelisiniz. O gün akşam menüsünde ne varsa ondan çok hafif yemeniz yeterli olacaktır. Fazla yemek hem zihninizi yoracaktır hem de bedenen yorgun hissedeceksinizdir.
  3. Artık masanın başına geçme vakti geldi. 20-25 dakika kadar gün içerisinde hangi dersleri işlediyseniz tekrar etmeniz gerekmektedir. Tekrar verimli ders çalışmanın en önemli prensibidir. 10’ar dakika ara vererek bunu 2 kere tekrar edebilirsiniz. Aralarda asla telefon ya da tablet elinize almayın.

Dersleri Nasıl Anlıyorsanız Öyle Notu Öyle Tutun

  1. Dersleri nasıl anlıyorsanız not tutma aşamasında kağıda aynen öyle geçmelisiniz. Bu size zamanla motivasyon sağlayacaktır. Eskiye dönüş yaptığınızda tekrar etmeye başladığınızda da aynı şekilde anladığınızı fark edecek ve daha iyi pekiştirmiş olacaksınız.
  2. Not tutarken renklendirmeye özen gösterin. Renkli bir şekilde not tutmanız daha çok ilginizi çekecektir.
  3. Okulda öğrenilmesi gereken her şeyi önem verin. Öğretmenizin not tutun dediğini yerleri es geçmeyin. Çünkü bunlar her zaman sınavda çıkacaktır.

Bu tür şeylere önem verdiğiniz takdirde başarı elbet gelecektir. Verimli ders çalışmak her zaman kağıt ve kalemden ibaret değildir. Günlük uykunuza dikkat edin. Beslenme şeklinizi asla değiştirmeyin. Uyku ve beslenme verimli ders çalışmanın en önemli 2 anahtarıdır. Her zaman uykunuza ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu