Eğitim & Kurs

Güzel Konuşma Sanatı ile İzleyenleri Etkileyin!

Etkili bir iletişim için gereken tüm becerilerin sağlanması konuşma sanatı olarak nitelendiriliyor. Sizlerin kurduğunuz iletişim ile insanlarda etki bırakmanızı sağlayacağız. Bunun için yapmanız gerekenler, dikkat etmeniz püf noktalar aşağıdaki gibidir.

Diksiyon

Özellikle sahne sanatları ile ilgilenenler için, güzel konuşma sanatı ile izleyenleri etkileyin diyebiliriz. Onların konuşmaları, sunmuş oldukları rolü gerçekte yaşatmaları önemlidir. Bunun için ilk adımınız diksiyonunuzu iyileştirmek olacak. Konuştuğunuz zaman anlaşılır olma, bulunduğunuz role göre konuşmayı becereme tamamen kendinizi geliştirme ile alakalı bir durumdur. Bunun için yapmanız gerekenler; nefes egzersizleri olabilir. Bunun yanında diyaframın gelişmesini sağlayarak, ses egzersizleri ile birlikte konuşmanızı etkileyici hale getirebilirsiniz.

Beden Dili

Konuşma sanatı dendiği anda, beden dili de bu sanatın içinde yerini alır. Etkileyici konuşma nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıt, asla sadece diksiyon ile kalmamalıdır. Sizin karşı tarafı ne derece aktif tutuyor olduğunuz beden dili ile alakalı bir durumdur. Sizi izleyenlerin beğenisini toplamak adına, konuşmanızla beden dilinizin aynı ölçüde olmasına dikkat edin. Sıkılmaların önüne geçmek ve iyi bir konuşma ortaya çıkarmak adına beden dili yeteneklerinizi geliştirin.

İletişim Becerisi

Etkileyici konuşma tamamen kişinin karşı taraf ile anlaşma sağlayabilmesi demektir. Bunun için de mümkün olduğunca iletişim becerisinin yüksek düzeyde olması gerekir. Yapmanız gereken, karşı tarafın sizi dinlemesini sağlamak adına onun dikkatini çekmektir. Bunun için gözlerinin içine bakılarak konuşulması, sadece bir noktaya kitlenmeden arada etrafa dönülmesi teknik olarak gösterilebilir. Oturma şekliniz ve ona da söz hakkı tanımanız da iletişim becerinizi ne derece geliştirdiğiniz ile alakalıdır. Etkili güzel konuşma sanatı hakkında edinmiş olduğunuz bilgilere göre hareket edecekseniz, mutlaka bu bilgileri göz önünde bulundurmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu