Hamilelik

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat! 

Yılın soğuk zamanlarında veya mevsim geçişlerinde grip olmak herkesin başına gelebilir. Bu durum emziren anneler söz konusu olduğunda endişe yaratıyor. Süt ile beraber bebeğe grip bulaşır mı düşüncesi anneleri tedirgin ediyor hatta bu durumda emzirmeye ara veriliyor. Oysa doktorlar tam aksini söylüyorlar.

Çocuk hastalıkları uzmanları emziren anne grip olursa ne yapmalı sorusunun yanıtı olarak öncelikle emzirmeye devam edin diyorlar. Çünkü anne grip olduğunda kendi vücudunda bu hastalığa karşı gelişen antikorları emzirme yoluyla bebeğine geçiriyor. Bu da bebeği gribe karşı koruyan en doğal ilacı yaratıyor. Bilindiği gibi anne sütü sadece gribe karşı değil tüm hastalıklara karşı en büyük koruyucu olarak kabul edilmektedir.

Dikkat Edilecek Hususlar

Fakat emziren annelerin grip tedavisi sırasında dikkat edeceği başka hususlar da var. Bu dönemde bebeği öpmemek alınacak en büyük tedbirdir. Emzirmeye devam edecek olan gripli annenin bu sırada maske takması da iyi olacaktır. Maskenin yarım saatte bir değiştirilmesi ve eskisinin ortalarda bırakılmadan hemen çöpe atılması emziren annelerin nezle tedavisi içinde dikkat edilecek bir diğer husustur.

Bu önlemlerden başka grip olan annelerin beslenmesi de öne çıkan konudur. Soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda bol bol C vitamini alın öğüdü her zaman geçerlidir. Taze meyve ve sebzeleri yemek, haftada üç gün balık ve her gün bir yumurta tüketmek grip olan annelerin mutlaka yapması gereken işler arasında sayılıyor.

Su İçmeyi Unutmayın

Emzirmeden önce ellerin mutlaka yıkanması, odaların sık sık havalandırılması ve annenin bol bol su içmesi de alınacak tedbirler arasında sayılıyor. Emziren anneler için gribe karşı bitkisel çözümler nelerdir diye de merak edilebilir. Bol limonlu su her zaman tavsiye ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu