Hamilelik

Hamilelik Nedir, Hamile Kalma Olasılığını Artırmanın Yolları

Hamilelik Nedir, Hamile Kalma Olasılığını Artırmanın Yolları Nelerdir? Spermin yumurtayı döllemesi oldukça karışık ve mucizevi bir süreçtir. Hamilelik oluşumunu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen birçok faktör vardır.

Hamilelik Nedir, Hamile Kalma Olasılığını Artırmanın Yolları Nelerdir? Seks zamanlaması, özellikle düzenli korunmasız seks çok önemlidir. Bu zamanda adet zamanlarının düzenli olarak izlenmesi anne adayları için oldukça önemlidir. Kadının vücudu adet döneminde her ay hamileliğe hazırlanır.

Hamilelik Nedir

Yumurtlama sırasında yumurtalıktaki olgun folikül yırtılır ve döllenmeye hazır olarak fallop tüpüne girer. Fallop tüpünde döllenmeyi bekleyen bir yumurta en fazla 2 saat yaşar. Ancak vajina ve fallop tüplerinden geçen spermlerin kadın vücudunda 3 güne kadar yaşayabilmekte ve bu da kanıtlanmış şekilde bilinmektedir. Bu nedenle hamilelik geliştikçe yumurtlamanın zamanlamasını izlemek yani yumurtalama dönemini tutturmak oldukça önemlidir.

Aslında, düzenli seks, özellikle bu süre zarfında, hamilelik olasılığını artırır. Yumurtlama, adet döngüsünün 14-17. gününe karşılık gelir yine de muayeneyle bakıladabilir ve genellikle yaklaşık 28 gün sürer. Bu süre kişinin regl zamanlarının uzunluğuna bağlı olarak değişebilir. Adet döngünüzü yakından takip etmek, yumurtladığınız zamanı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Hamilelik Öncesi Yapılanlar

Yumurtlamanın zamanlaması gibi gebe kalma olasılığını artıran faktörleri anlamanın yanı sıra, çocuk isteyen bu çiftler, hamileliğe yol açabilecek veya hamileliği tehlikeye atabilecek durumların da farkında olmalıdır. Örneğin; uzmanlar hamile kalmak isteyen kadınlara sigara ve alkolün yanı sıra duman içeren diğer tüm tütün ürünlerini ve zararlı maddeleri yasaklamıştır. Sigara içmek spermin yumurtaya varmasını engeller. Ayrıca, ilişki sırasında, yağlama, dışarıdan bir şeyler sürme vb. ürünlerin kullanılması ayrıca sperm kalitesine zarar verir. Yüksek dozda spor yapmak doğurganlığınızı olumsuz yönden engelleyen bir şeydir.

Stres ve bazı ilaçlar da hamilelik şansını azaltabilir. Örneğin kanser tedavisin görürken verilen kimyasal tedavi ilaçları sperm ve yumurtalar üzerinde farklı olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Ancak rahim ve fallop tüplerinde yer alan bazı hastalıklar da hamilelik önleyebilir. Ayrıca yaş, erkek ve kadın doğurganlığını direkt olarak etkileyen bir önemli faktördür. Genç kadınların düzenli korunmasız seks sonucunda hamile kalma olasılıkları daha yüksek olsa da bu oran yaşlanmak ile birlikte düşmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu