Diyet

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Alınmalı?

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Alınmalı? Zayıflamak için kaç kalori yemeniz gerektiğini bilmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak beslenme ve diğer alışkanlıkların kalitesine de bakmak gerekir. Kilo vermek için günde kaç kalori alınması gerektiğini açıklayalım.

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Alınmalı? Kilo vermek için günlük yemeniz gereken kalorileri öğrenmek istiyorsanız, bunu kolaylaştıran bazı araçlar var. Genel olarak, enerji açığına sahip olmanın kilo vermenin anahtarlarından biri olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, başlangıç ​​ağırlığı, metabolizma, fiziksel aktivite veya yaş gibi önemli rol oynayan başka faktörler de vardır. Peki, kilo vermek için günde kaç kalori alınmalı?

Kalorinin Kilo Vermede Etkisi Nedir

Kalori, bir enerji ölçü birimidir. Gıda alanında, bir gıdanın sağladığı enerji miktarını bilmek için kullanılırlar. Kalori alımı, vücuda normal çalışması için gerekli substratı sağladığından sağlık için önemlidir. Yiyecek yenildiğinde, sindirim yoluyla parçalanır. Bu sırada elde edilen enerji hemen kullanılabilir veya daha sonraki ihtiyaçlar için depolanabilir. Bir kişi kilo verme hedefine sahip olduğunda, günlük alımda kalori açığı uygulamak gerekir.

Bu, vücudu çalışmak için kendi enerji rezervlerini kullanmaya teşvik eder. Bu hedefe ulaşmanın en iyi yollarından biri, alımınızı azaltmaktır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki enerji harcaması üzerine hareket etmek ve bunu fiziksel aktivite ile artırmak da gereklidir. Gıda kısıtlaması tek başına yeterli değildir. Buna ek olarak, bugüne kadar kalorisi çok düşük olan diyetlerin kilo verme ve genel olarak sağlıkla ilgili olumsuz etkileri bilinmektedir. Aynı şekilde giren ve çıkan kalorilerin ötesinde bu sürece müdahale eden başka faktörler de vardır. Kilo kaybı genetik, hormonal sorunlar, hastalıkların varlığı veya ilaç kullanımından etkilenebilir. Bu yüzden kilo vermek için günde kaç kalori tüketildiği kadar diğer faktörler de önem arz eder.

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Tüketilmeli

Günlük enerji ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Bunlar, her birinin cinsiyeti, boyu, kilosu veya fiziksel aktivite düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bir beslenme uzmanı, her kişi için gereken kalori miktarını hesaplamaya yardımcı olabilir. Genel olarak, yetişkin kadınların günde 1.600 ila 2.400 kaloriye ihtiyaç duyduğu tahmin edilmektedir. Erkeklerde bu aralık günde 2.200 ila 3.200 kaloridir. Yaşlılar ve hareketsiz insanlar daha az tüketmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu