Güzellik

HAMİLELİK SÜRECİ BOYUNCA KADINDA MEYDANA GELEN PSİKOLOJİK DEĞİŞİKLİKLER

HAMİLELİK SÜRECİ BOYUNCA KADINDA MEYDANA GELEN PSİKOLOJİK DEĞİŞİKLİKLER

 

Hamile bayanların gebelik süresince en çok zorlandığı hususlardan birisi yeni durumlarına alışmada çektiği güçlüklerdir. Bayanlar, bunun için zorlu bir alışma evresinden geçerler. Toplumumuzda hamile bayanlar, hamileliklerini ilk başta utanma duygusundan dolayı alenen ilan edemediği için bir de bunun ilk dönemlerde etrafa belli etmeme gibi ayrı bir psikolojik yükünü taşır. Empati yoluyla bakıldığı zaman ise bayanların işinin ne kadar zor olduğu daha rahat anlaşılabilmektedir. Çünkü bayanların hem vücutlarında meydana gelen biyolojik ve fizyolojik değişimler hem de kaygı ve endişe sonucu psikolojik durumlarında meydana gelen değişiklikler empati yoluyla daha rahat anlaşılabilir.

HAMİLELİKTE PSİKOLOJİK DEĞİŞİKLİKLER

 

Hamilelik ve bunun sonucunda bebek sahibi olma bayanı psikolojik açıdan çok derin duygular içine sürükleyebilmektedir. Bayanlar, hamile kaldıkları zaman hem hamileyken hem de doğumdan sonra yaşama dair özgürlüklerinin çoğunu yitirmiş olacakları ve sorumluluklarının katlanarak artacağını bildiği için hamileliğini hayatında bir dönüm noktası olarak algılar ve bu da bayanlar için özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde psikolojik yıkım anlamını taşır. Bayanın geçirmiş olduğu hamilelik sürecinin, toplumsal açıdan bakıldığı zaman neslin devamı anlamına geldiği için ayrı bir önemi vardır. Hamilelik sürecinde bayanın psikolojisini eşiyle, ailesiyle ve yakın çevresiyle olan ilişkileri de birebir etkiler.

 

HAMİLELİK SÜRECİ

 

Hamilelik sürecinde bayanın psikolojisine çok dikkat etmek gereklidir. Çünkü hamilelik süreci ile başlayan ve hafif sayılabilecek duygusal değişimler zamanla kalıcı psikolojik rahatsızlıklara da gidebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu