Yaşam

Kaktüs Bakımı Nasıldır? Kaktüsün Faydaları Nelerdir?

Kaktüs Bakımı Nasıldır? Kaktüsün Faydaları Nelerdir? Kaktüsler uzun yıllar yaşayan ve binlerce türü olan bir ailedir. Farklı boy ve şekillerdeki kaktüsler bakımı çok kolay bir bitkidir.

Kaktüs Bakımı Nasıldır? Kaktüsün Faydaları Nelerdir? Kaktüs bakımında dikkat edilmesi gereken ilk şey, kaktüs ortamını mümkün olduğu kadar doğal ortamına yakın planlamaktır. Gün ışığı, ortam sıcaklığı, toprak ve sulama koşulları çok önemlidir.

Kaktüs Evde Nereye Yerleştirilir?

Kaktüsler çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Kaktüslerin sağlıklı büyümesi için güneşlenme sürelerinin uzun tutulması gerekir. Bu nedenle kaktüsünüzü evinizin en çok güneş alan güney tarafına yerleştirmelisiniz. Güneşli yerler kaktüsler için ideal yerlerdir. Pencereye mümkün olduğunca yakın koyabilirsiniz.

Kaktüs Nasıl Ve Ne Kadar Su Olmalıdır?

Kaktüsler genellikle fazla sudan ölen bitkilerdir. Kaktüsler fazla suyu sevmez, çürümelerine neden olur. Suya ihtiyaç duydukları dönem, büyüme mevsimi olan Mart-Ağustos arasıdır. Kaktüslerinizi bu aylar arasında sulayabilirsiniz ancak su yaptığınızda havanın güneşli ve ılık olması gerekir. Kaktüslerinizi kış aylarında sulamasanız bile buna ihtiyaçları yoktur.

Kaktüs İçin Zemin Nasıl Olmalıdır?

Kaktüs bitkisinin toprağı su geçirgen olmalı ve kireçli olmamalıdır. Çöllerde olduğu gibi, en yüksek verim kaba kum ve toprak karışımından elde edilir.

Kaktüsüne Gübre Verilir Mi?

Kaktüslere asla hayvan gübresi vermemelisiniz. Bunun yerine ‘çiçek açan vitaminler’ veya ‘çiçek açan vitaminler’ olarak bilinen gübreleri uygulayabilirsiniz. Gübre vermek için bahar aylarını tercih etmeli, kışın gübre vermemelisiniz. Çünkü kaktüs kışın uyku dönemine girer ve gübreyi kullanamaz. Fazla kullanılmayan gübre de kaktüse zarar verir.

Kaktüs Değiştirilebilir Mi?

Kaktüsler üreyebilir, ancak dikkatli olunmalıdır. Çoğaltma işlemi sırasında, saksıdan çıkardığınız anda kökten ayrılıp diğer saksıya aktarılmalıdır. Kaktüs yetiştirme işleminizi mutlaka yaz mevsiminde yapmalısınız.

Kaktüsün Faydaları Nelerdir?

Dikenli yapısı sizi korkutmasın! Kaktüsün yenilebilir bir bitki olduğunu duymadıysanız, şimdi listede yer alan faydalarıyla bir kez daha şaşırabilirsiniz. Kaktüsün faydaları şunlardır:

  • Kaktüs yaprakları mide ve bağırsaklardaki iltihabı giderici özelliğe sahiptir.
  • Kaktüs kökleri beyin hücrelerini onaran ve yenileyen maddeler içerir.
  • Kaktüs metabolizmayı hızlandıran bir bitkidir.
  • Antikanser olan kaktüs, kanserin vücutta yayılmasını engelleyecek kadar etkilidir. Serbest radikallerle savaşın ve vücudunuzu koruyun.
  • Diyabetle savaşın. Kan şekerini dengeler.
  • Çalışmaların sonuçlarına göre kaktüsün kolesterol seviyesini dengelediği ve kalp hastalığı riskini en aza indirdiği teyit edilmiştir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu