Sağlık

Kalori Açığı Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Kalori Açığı Nedir ve Nasıl Oluşturulur? Fazla kilolardan kurtulmak için kişinin mutlaka kalori açığını oluşturması gerekmektedir. Kalori açığı oluşturulmadan fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı yaşama erişmek mümkün değildir.

Kalori Açığı Nedir ve Nasıl Oluşturulur? Kilo vermenin sağlanabilmesi için günlük tüketin besinlerin içeriğinde ki kalori miktarı yakılan kalori miktarından az olmalıdır. Günlük olarak 1500 kalori alıyorsanız en az 1600 kalori harcamanız gerekmektedir. Denge konusuna dikkat etmek ve alınan kalori ile harcanan kaloriyi takip etmek gerekir. Peki, bu denli önemli olan dikkat edilmesi gereken kalori açığı nedir? Kalori açığı nasıl oluşur?

Kalori Açığı Nedir?

Kişinin günlük hayat içerisinde tüketmiş olduğu yiyecek ve içeceklerden enerji almaktadır. Alınan bu enerjiye kalori denilmektedir. Gün içerisinde alınan kalori harcanan kaloriden az olması durumuna da kalori açığı denilmektedir. Kalori açığı nedir? Oluşturmak için ne yapılması gereken konuları fazla kiloları olan kişilerin en fazla merak ettiği hususlardandır.

Kalori açığının zayıflama ve fit bir vücuda kavuşma noktasında oldukça önemli yeri vardır. Kişi günlük almış olduğu kaloriyi düşüremiyor ise harcamış olduğu kaloriyi arttırmalıdır. Hiçbir zaman alınan enerjinin harcanan enerjiyi geçmemesi gerekmektedir.

Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur?

Fazla kilolardan kurtulmak isteyen her birey kalori açığının ne olduğu bilmelidir. Elbette bu kalori açığının nasıl oluşturulacağına dair de bilgi edinmek önemlidir. Fazla kilolardan hızlı ve güvenli şekilde kurtulmak adına kalori açığı nasıl oluşturulur? Konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle insanın yaşamını sürdürebilmesi için yemeye ve içmeye ihtiyaç duyar. Bu noktada tüketilen içecekler ve yiyeceklerde belirli oranda kalori bulunmaktadır. Kalori miktarı tüketilen gıdaya göre değişiklik gösterebilir. Bir gıda 100 kalori iken başka bir gıda 200 kalori olabilir. Burada esas nokta günlük olarak vücuda alınan toplam kalori miktarıdır. Alınan toplam kalori miktarı da tüketim miktarından az olması önceliklidir.

Kilo kontrolü sağlamak ve kilolardan kurtulmak adına oluşturacağınız kalori açığının beklentileri karşılaması gerekir. Haftalık olarak 2 kg vermek isteyen kişinin en az 7.000 kalori açığı oluşturması gerekir. Çünkü yaklaşık olarak 7.000 kalori 2 kg vücut yağına denk gelmektedir. Günlük açık değerine bakıldığında alınan kalori miktarı 2.000 ise mutlaka en az 3.000 kalori harcanmalıdır. Bu sayede hedeflenen günlük ortalama 1.000 kalori açığı oluşturulmuş olacaktır. Kalori açığını oluşturma noktasında da en önemli etken kişinin hareketli olması yani spor yapmasıdır. Ayrıca tüketilen gıdalarda ki kalori miktarını düşürmekte kalori açığını oluşturma noktasında sizin en fazla dikkat etmeniz gereken husustur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu