Eğitim

Lise Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim!

Lise Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Lise döneminde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren çocukların, anne babaları tarafından birer yetişkin olarak değil de çocuk olarak muamele görmesi ve fikirlerine önem verilmemesi, aile bağlarını da kopara bilmektedir. Oysa uzmanlar bu dönem çocuklarının aile içerisinde sorumluluk ve değer verilmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Lise Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Aile meseleleri söz konusu olduğunda çocukların da görüşleri alınması gerekmektedir. Bu manada çocuğun fikrine değer verildiği hissettirilmelidir.

Yetişkin Gibi Davranılan Çocuklar

Artık yetişkin bir birey olan çocuk, ailesi yahut da kendisi ile alakalı konuda bir fikir ileri sürdüğü esnada, kendisine kızılmamalıdır. Fikri konusunda alaya alınıp küçümsenmesi, yanlış birer davranış olarak gösterilmektedir. Çocuk olduğu ve bir şeyden anlamadığı gibi klasik ifadeler, kesinlikle lise dönemindeki çocuklara kullanılmamalıdır. Aksine kurduğu cümleler sonuna kadar dinlenmeli ve fikirleri dikkate alınmalıdır. Çocuğu yok sayan ve rencide eden davranışlardan da şiddetle kaçınılması gerekmektedir.

Çocuk tarafından ileri sürülen ve yapılması noktasında tavsiye ettiği işlerin, yapılmasında herhangi bir fayda bulunması durumunda yapılmasını uzmanlar tavsiye etmektedir. Yapılan işlemin neticesinde elde edilen başarı ile de çocuk takdir edilmelidir. Bir şekilde ileri sürülen fikirlerin yapılamayacak olması, tüm sebepleri ile kendisine anlatılıp ikna edilmelidir. Bu dönem çocuklarının özellikle takip edilmesi, onların herhangi bir hataya maili etmemesi adına önem teşkil etmektedir.

Sıkı Takip Gerektiren Bir Çağ

Okulu anne ve babaların zaman zaman gitmesi ve hem öğretmenleri hem de arkadaşları ile görüşülmesi, çocuğun yaşamının bir dengeye kavuşması açısından önemli bulunmaktadır. Takip edildiğini hisseden çocuk, olumsuz davranışlar gösteremeyeceğini böylece anlamış olacaktır. Çocuk ile alakalı güvenilir kaynaklar üstünden bilgilerin alınması, atılacak adımlar açısından da önemli gösterilmektedir. Zira lise eğitim öğretim döneminin en önemli ve büyük tehlikesi, kötü arkadaş olarak bilinmektedir.

Lise dönemine gelen çocuklar, çoğunlukla arkadaş kurbanı olmaktadır. Kötü arkadaş edinmeleri sebebi ile onlara uyarak devamsızlık yapabilmektedir. Derslerinde başarılı olduğu halde arkadaşlarına uyarak devamsızlık yapan öğrenciler, devamsızlıktan sınıfta kalabilmektedir. Bundan dolayı anne ve babaların bu dönemdeki çocuklarını titizlikle takip etmeli ve çocuğun da takip edildiğini bilmesi özellikle gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu