Teknoloji

Gizli Bilinen Mesajların Okunduğu Ortaya Çıktı!

Gizli Bilinen Mesajların Okunduğu Ortaya Çıktı! Son teknolojik gelişmeler ışığında insanların yoğunlukla kullandığı ve baştan başa gizli olduğu ifade edilen uygulamalar, söylendiği gibi gizlilik içermediği ortaya çıkmış durumdadır.

Gizli Bilinen Mesajların Okunduğu Ortaya Çıktı! Ortaya çıkan belge, internet dünyasında gizliliği ile bilinen mesajlaşma uygulamaları gibi birçok dünya insanlarının kullanımında olan uygulamaların gizlilik içermemesi ve Amerika Birleşik Devletleri FBI tarafından okunması skandalı ortaya çıkmaktadır. 7 Temmuz 2021 tarihinde ortaya çıkan FBI belgeleri, hangi mesajlaşma uygulamalardan hangi bilgiler edinilerek okunduğu tek tek açıklanmaktadır.

İnternet Gizliliğinin Ortadan Kalkması

Dünya insanlarının internet dünyasında yer alan verilerinin tamamı ile korunamaması ve buna dair herhangi bir korumanın hiçbir yolunun bulunmaması, insanları isyan etme noktasına getirmektedir. Su götürmeyen bir gerçek olarak gözüken bu durum, kişisel olarak insanları ve kurumsal olarak şirketleri, verilerin korunması noktasında arayışlara sevk etmektedir. Verilere erişim noktasında durumu zor bir hale getirmeye çalışan insanların gördükleri ve karşılaştıkları şey, verilere ulaşmak isteyen taraflarında aynı çabayı gösterdikleri gerçeği ile karşılaşmak olmaktadır.

İnternet dünyasında dijital alem şakası olarak yer alan bir konu, bugün uygulanabilir olarak ortaya çıkmaktadır. Ele geçirildiği ifade edilen FBI belgeleri, başta iMessage ve WhatsApp uygulamaları olmak üzere, insanların verilerini elde etmenin, hem de yasal yollardan daha fazlası ile kolaylıkla ele geçirildiği ortaya çıkmaktadır. Ele geçirilen söz konusu belgede, uygulamaların kullanıcılarının bilgilerinin ele geçirilmesi amacı ile birden fazla yasal yol bulunduğunu da gözler önüne sermektedir.

Gizli Sanılanın Gizli Olmaması

Gizlilik üzerine kurgulanan internet dünyası, yasal yollarla bile gizliliğin sağlanamaması ve FBI gibi kurumların gizli olduğu ileri sürülen verilere rahatlıkla ulaşabilmesi, insanları derinden etkilemekte ve düşünceye sevk etmektedir. Gizliliğin gizli olmayan bir şekilde hem de yasal olarak ele geçirilmesi, söz konusu belge içerisinde yer alan uygulamaların güvenlik seviyeleri ile ilgili soru işaretleri oluşmaya sevk etmektedir. Belge içerisinde yer bulan uygulamalara dair güvenlik düzeylerinin bilgisinin yer almaması, olayı daha da tartışmalı hale getirmektedir. Ele geçirilen belgede uygulamalar ile yasal yollar dahilinde hangi bilgilerin ele geçirildii net bir şekilde açıklanmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu