Diyet

Kilo Vermede Etkili Olan Besinler Hangileridir?

Kilo Vermede Etkili Olan Besinler Hangileridir? Yedikçe kilo verdiren besinler uzun süre tok tutarak kısa sürede kilo vermenizi sağlayabilir.

Kilo Vermede Etkili Olan Besinler Hangileridir? Doğum sonrası kilolarından şikâyetçi olanların yanı sıra birkaç kilo ve daha fazla kilosu olanların imdadına koşan bu besinlerden bazıları şunlardır:

Yumurta

Yumurta doygunluk hissi üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Besleyiciliği yüksek protein deposu bir besin kaynağıdır. Tam bir yumurta vücudun üretemediği 9 aminoasitin tamamını karşılayabilir. Sindirildikten sonra bağırsaklardaki iştah bastırıcı hormonların salgılanmasına yardım eder.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi yüksek lif içeriği, su emme kapasitesi ile ön plana çıkar. Zengin lif kaynağı olan, tok tutma kapasitesi oldukça yüksek olan tam tahıl ürünüdür. İçeriğinde beta – glukan gibi çözünebilir lifler midenizde su çekerek kısa sürede yoğunlaşır. Bu da uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Az Yağlı Etler

Az yağlı etler tavuk, hindi, et ve balıkta yüksek miktarda bulunur. Protein, ghrelin ve glp-1 gibi hormonlar üzerinde etkilidir. Tok tutucu, az yağlı etler yüksek protein bazlı yağ içerdiklerinden dolayı uzun süre tok tutarak doygunluk hissi sağlar. Yedikçe kilo verdiren besinler, gıdaları doktorunuzun önerdiği miktarda tüketmeniz tavsiye edilir.

Tatlı Patates

Bir kâse haşlanmış ya da fırınlanmış tatlı patates bir dilim ekmekle aynı kaloridedir. Antioksidan bakımından zengin olup yüksek su ve posa içeriği sayesinde diğer besinlere göre daha uzun süre tok tutar. Yüksek enerji kaynağı olup bir sonraki öğünde daha az yemek tüketerek sağlıklı gelişiminize katkıda bulunur.

Kuru Baklagiller

Kuru baklagiller fasulye, nohut, mercimek, börülce gibi yüksek protein kaynaklı besin grupları arasında yer alır. Tok tutmada güçlü bir diyet silahı olarak kullanılan bu ürünler posa ve protein bakımından oldukça zengindir. Dirençli nişasta içeriği sayesinde karbonhidratlara göre şekerin yavaşça dolaşıma girmesine yardım eder .

Yeşil Yapraklı ve Kükürtlü Sebzeler

Yeşil yapraklı ve kükürtlü sebzeler roka, ıspanak, maydanoz gibi yeşil yapraklı; brokolili, lahana gibi kükürtlü sebzelerden oluşur. Yüksek antioksidan kaynağı su içeren bu sebzeler hacimce yüksek, düşük enerjiye sahip olan, kilo vermede oldukça etkili besinlerdir. Yedikçe kilo verdiren besinler tok tutan sebzelerden oluşur. Bu besinleri tüketip çiğnemek zaman aldığı için yeme süresi uzar. Bu sürede daha az kalori alarak, doygunluk hissedebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu