Sağlık

Migren İçin Akupunktur Tedavisi Mümkün Mü?

Migren İçin Akupunktur Tedavisi Mümkün Mü? Ülkemizde çoğu insanın muzdarip olduğu migren hastalığı için insanların başvurduğu bir tedavi türü de akupunkturdur.

Migren hastalığı ülkemizde ve dünyada çoğu insanın ne yazik ki katlanmak zorunda olduğu bir hastalık türü. Bir baş ağrısı çeşidi olan migrenin tedavisi için insanlar farklı farklı yöntemler denemektedir. Bu yöntemlerden birisi de akupunktur tedavisidir.

Migren Nedir?

Migren, yaşam kalitesini oldukça düşüren bir çeşit baş ağrısı tipidir. Bu baş ağrısı çeşidi gün içinde yapılacak birçok şeyden tam verim alamamanıza ve hatta yapamamanıza neden olabilmektedir. Bu ağrı ense, şakak ve göz çevrelerinde başlamaktadır ve siz hareket ettikçe bu ağrı daha da artabilir. Dolayısıyla bu ağrı bir raddeden sonra insanı çoğu şeye karşı daha duyarlı hale getirir. Yani ışık, ses gibi çeşitli faktörlerden aşırı derecede rahatsız olma durumunu ortaya çıkarır. Migren ağrıları ataklar şeklinde gerçekleşmektedir. Her atak sonucunda duyulan ağrı en az 4 saat boyunca hissedilmeye devam eder. Kısacası migren hayattan alacağınız zevki oldukça düşürmektedir.

Akupunktur Tedavisi Nedir?

Akupunktur tedavisi en genel tanımıyla çok ince iğnelerin vücudun belirli noktalarına batırılması yoluyla uygulanan tedavi yöntemidir. Çin tıbbının temel taşlarından bir tanesidir. Başlıca ağrıların tedavisinde kullanılan akupunktur tedavisi kronik hastalıklar, kilo problemleri alkol ve sigara gibi sıkıntıların çözümünde kullanılmaktadır. Hasta önce sağlık kontrolünden geçirilir. Ardından uygulanan fizik muayene ile birlikte iğnelerin konumları belirlenir ve iğneler yerleştirilir. Bu ince iğneler yerleştirildikleri noktada yaklaşık yarım saat kalırlar. Bunlar yapılırken genelde ağrı olmaz. Mevcut sorununuza göre seans sayısı değişiklik gösterebilir.

Migren Akupunktur İle Tedavi Edilir Mi?

Migren tedavisinde birçok insan akupunktur yöntemine başvurmaktadır. Migren tedavisinde her gün veya birer gün arayla akupunktur yöntemi uygulanmaktadır. Bu uygulamalar yarım saat civarında sürmektedir. Yaklaşık 6 seans sonrasında akupunktur uygulamasının sonuçları yavaş yavaş gözlenmeye başlar. Uygulamanın ilk bölümünün tamamlanmasıyla birlikte bir haftaya yakın ara verilir. Ardından ise 1-1.5 ay boyunca haftada iki kez uygulanır. Bu şekilde tedavinin sıklığı zamanla azalarak sonunda tamamlanmaktadır.

Migren ağrısı akupunktur yoluyla tedavi edilebilen bir hastalık olup bu yönteme başvurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu