Ekonomi

Doğum Parası ve Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

Doğum Parası ve Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır? Doğum parası ve emzirme ödeneği almak için bir takım şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartlara uygun olarak doğum parası alınabilir. işte Doğum Parası ve Emzirme Ödeneği için gerekli olan her şey yazımızda yer almaktadır.

Doğum parası ve emzirme ödeneği devlet tarafından çocuk başına ödenen 600 TL lik bir miktardan oluşmaktadır. Bunun için Aile ve Çalışma Bakanlığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvurmak gerekir. Müdürlük bu hususta neler yapılabileceğini sizlerle paylaşacaktır. Eğer şartlar uygunsa bu ödeneği alabilirsiniz. Çünkü ödenek herkese çıkmamaktadır. Bu alanlarla sadece sosyal hizmetler ilgilenmektedir.

Doğum Parası Ödeneğine Başvurmak

Doğum ödeneği almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmak yeterlidir. Vakıf üzerinden genellikle ilk etapta maddi olanaklara ve şartlara bakılır. Eğer tarafınızca maddi olanaklar yeterli değilse bu durumda sizlere sosyal yardımlaşma tarafından gerekli ödenek anında çıkar. Burada öncelikle doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi şartı da vardır. Yani bu tarihten önce doğum yapanlar bu paradan yararlanamaz. Doğum alanında yardımdan faydalanmak için 5 senelik bir süre anne adaylarına verilmiştir. Bu süre dolduktan sonra doğum yardımı hakkı da otomatik olarak düşer.

Doğum Ödeneği Nereden Alınır?

Doğum ve emzirme ödeneği almak için başvuru yaptıktan sonra tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Bu bilgilendirme üzerinden aylık olacak şekilde PTT aracılığı ile gidip doğum ve emzirme parasını alabilirsiniz. Bu para özellikle annelerin adına yapılmaktadır. Anne dışında hiç kimse gidip yardım parasını alamaz. Ancak anne gelebilecek durumda değilse bu durumu tastikleyerek bir belge ile baba gidip parayı çekebilir. Burada anne eğer ödeneğe sahipse fakat Türk vatandaşı değilse yine parayı alamaz. O zaman da devreye baba girmektedir. Baba bir Türk vatandaşı olarak ödeneği alma yetkisine sahiptir. Ödenek anneye verilirken ise gerekli belge ve evraklar anneden istenir. Yani annenin bu parayı hak olarak kazandığına dair belge talep edilir. Bu belge ise daha öncesinden sosyal yardımlaşma tarafından anneye verilmiş olan belgedir. Bu belge ile doğum ve emzirme yardım parası kolaylıkla ptt şubesi aracılığı ile kısa süre içinde alınmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu