Sağlık

Obezite Nedenleri, Türleri, Testi, Obezite Ameliyatı

Obezite nedenleri, türleri, testi, obezite ameliyatı sıkça araştırılan konuların başında geliyor. Son yılların en büyük sorunlarından biri haline gelen obezite hakkında her şeyi makalemizde sizlerle paylaştık.

Obezite nedenleri, türleri, testi, obezite ameliyatı hakkında çok fazla merak edilen sorular olduğundan modern çağın hastalığı olarak görülmektedir. Obezite vücut üzerinde meydana getirdiği sorunların yanında akut ya da kronik pek şok ölüm ile sonuçlanan hastalık çeşitlerinin gelişmesinde çok önemli rolü bulunmaktadır. Çok ciddi bir sağlık sorunu olan obezite estetik anlamda istenmeyen kötü bir görünüme sebep olması, psikolojik sorunları beraberinde getirmesi ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarması ile büyük bir risk faktörü oluşturmaktadır. Bundan dolayı insanlar sağlıklarını korumak için ideal kilolarının dışına çıkmamalı ve bu sorunu yaşayan kişiler uzman doktora ya da diyetisyene başvurmaları son derece önemli olmaktadır.

Obezite Nedenleri

Gün içinde yapılan aktivitelerde yakılandan daha fazla kalori içeren yiyecekleri yemek ve uzun süre egzersiz yapmamak obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Zaman içinde bu fazla kaloriler toplanmakta ve çok daha ciddi bir kilo alımına sebep olmaktadır. Obezite nedenleri şunlardır;

Genetik; genetik kodlarında yer alan bazı sorunlar vücudun yiyecekleri enerjiye dönüşmesi ve yağın nasıl depolandığını etkileyebilir ihtimalini artırmaktadır.

Yaşlılık; insan yaşının ilerlemesi metabolizmayı yavaşlattığı gibi kilo almayı da daha kolay olmasına neden olmaktadır.

Yetersiz Uyku; yeteri kadar uyku uyumamak dengesiz beslenmeye ve obezite oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Hamilelik Döneminde Alınan Kilolar; kadınların hamilelik döneminde almış oldukları fazla kiloları vermek bazı kadınlar için çok daha zor olmaktadır. Uzun vadede olan bu işlem obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Obezite Türleri ve Ameliyatı

Obezite ameliyatı kesin çözüm olmaz ve çok ciddi riskleri bulunmaktadır. Obezire ameliyatı ve türleri şunlardır;

  • Gastrik bypass ameliyatı,
  • Laparoskopik ayarlanabilir mide bandı,
  • Tüp mide ameliyatı yani mide küçültme ameliyatı,
  • Duodenalswitch ameliyatı,

Obezite ameliyatı kimler olmalı sorusuna cevap olarak vücut kitle endeksi 30 ile 35 ve daha yukarı düzeyde olan kişiler için bu ameliyat uygun olmakta ve uzmanlar tarafından yönlendirilmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu