Yaşam

Ölüm Yardım Parası Nedir, Ne Kadar, Kimlere Ödenir?

Ölüm Yardım Parası Nedir, Ne Kadar, Kimlere Ödenir? Ölüm yardım parası cenaze yardım parası TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre her yıl değişmektedir.

Ölüm Yardım Parası Nedir, Ne Kadar, Kimlere Ödenir? Ölüm yardım parası cenaze ödeneği 2021 yılında karşılanan sigortalının ölümü halinde birinci derece yakınlarına eşlerine, çocuklarına, çocukları yoksa anne ve babalarına, kardeş veya kardeşlerine ölüm yardımı yapılır, aile büyüğü yoksa. Ölen kişinin cenaze işlemleri yukarıda belirtilen birinci derece yakınları tarafından yapılmamışsa yardım işlemi farklı bir şekilde ilerler. Cenazelerin birinci derece akrabalar dışındaki gerçek veya tüzel kişiler tarafından yapıldığını kanıtlayan belgeler varsa bu kurum veya kişilere cenaze yardımı ödeneği verilir.

Sgk Ve Bağ-Kur Cenaze Ödeneği Ne Kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ-Kur’a bağlı sigortalıların ölümü halinde ailelere ödenen ölüm yardımı asgari ücrete göre her yıl güncellenmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarına göre cenaze yardımı ödeneği 801 TL olarak belirlendi.

Cenaze Ödemesi Kimlere Ödenir?

Cenaze parası esas olarak defin işlemlerini yapan kişilere ödenir. Cenaze yardımı şartlarına uyan kişilerin ölümü halinde birinci derece yakınlarına ödeme yapılır. Cenaze ödeneği, merhumun eşi, çocukları, kardeşleri, birinci dereceden akraba statüsündeki anne ve babasını kapsar. Ölen kişinin cenaze işlemlerinin birinci derece akrabaları dışında karşılanması durumunda cenaze yardımı ödemesinin işleyişi değişir. Tüzel veya gerçek kişilerin cenaze masraflarının cenaze masraflarının karşılanması durumunda, bu kurum veya tüzel kişilere cenaze yardımı yapılır.

Cenaze Yardımına Nasıl Başvurulur?

Cenaze ödeneği başvurusu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi aracılığıyla şahsen yapılır. Cenaze ödeneği başvuru süresi 5 yıl olarak belirlendi. Cenaze ödeneği almaya hak kazanan kişilerin ölüm tarihinden itibaren 5 yıl içinde resmi başvuruda bulunulması gerekir.

Cenaze Yardım Sorusu Nasıl Yapılır?

Cenaze yardımı başvurusunda bulunanlar, durumdan haberdar olmak için e-Devlet portalını kullanabilirler. Cenaze ödeneği başvuru durumunun sorgulanması için izlenecek adımlar belirlendi.

İlk adımda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan “Kişisel Ödeme Sorgulama” sayfasına girilir. Sayfaya giriş yapmak için alttaki “kimliğimi şimdi doğrula” bağlantısına tıklayın. Ardından “kimlik doğrulama sistemi” sayfası açılır. Bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulmasından sonra cenaze yardımı başvuru durumu sorgulanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu