Eğitim & Kurs

Oyunculuk Kursunda Verilen Sertifikalar

 

Oyunculuk kursları  kariyerini dizi, reklam, sinema  alanında devam ettirmek isteyenler için önemli bir aşamadır. Temel eğitimler alarak birçok artı sağlanabilir.

Temel Oyunculuk Eğitimi 

Oyunculuk eğitiminin ilk basamağı olan temel oyunculuk eğitiminde  sahne ya da kamera önünde hazırlanılan karakterin sunulması sağlanır. Bunu sağlarken jest ve ses tonu kullanılır. Oyunculuk eğitiminde inandırıcı bir oyunculuk örneği sunmak isteyen kişilere temel bir bilgi ve beceri kazandırılır. Oyuncu bir açıdan kendisini enstruman haline getirerek teknikleri doğru biçimde kullanmaya başlar. Temel oyunculuk eğitimi dersi alan kişilerin ifade güçlerini ve özgüvenlerini artırır.  Bakış açılarında da değişiklikler olur. Eleştirel yaklaşım becerisi kazanılır. Başka oyuncuların gözlenerek katkıların somutlaştırılması sağlanır. Yaşama dış gözle bakmayı öğrenerek daha objektif bir düşünce tarzı benimsenir. Tiyatro ve diğer benzeri sanatlara ait teknik bilgilerim de öğrenileceği bu temel eğitim, aslında toplumdaki farklılıklara bütünsel bir bakış açısı da kazandırmayı sağlar.  Sosyal olaylar,  değerler  hakkında bir fikir sahibi olmayı sağlar. Mesleki açıdan da kişiler kendilerini daha iyi tanımaya başlar.

Oyunculuk Kursunda Verilen Sertifikalar

Oyunculuk kursunda verilen sertifikalar eğitimin belirtilen şartların ve kurs süresinin tamamlanması sonrasında katılımcılara sunulan bakanlık onaylı sertifikadır.   Kurs özelliklerine göre sertifikalar değişebilir, ancak genellikle geçerliliği birçok alanda görülen sertifika verilerek iş alanında gelişime zemin hazırlanması hedeflenir. Temel Oyunculuk Başarı Sertifikası  alan kişiler, özgeçmişlerine bunu ekleyebilir. Ajanslarda iş başvurularında  bu sertifikayı kullanabilir. Bazı özel oyunculuk kurslarında   ödenekli tiyatrolarda rol alma şannsı da olmaktadır.  Hangi alanlarda iş arayışına girileceği konusuna gelince, özel radyo ve televizyonlar,  reklamcılık sektörü, film şirketleri gibi sıralama yapılabilir. Bazı sanat dallarında, dergi gazetelerin sanat alanlarında da bu  eğitimi alan kişiler alınabilmektedir.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu