Ekonomi

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

 

Ülkemizde hemen hemen herkeste kredi kartı bulunmaktadır. Peki bu kredi kartlarının üst ve asgari limitleri neye göre belirlenmektedir?

Üst Sınırın Belirlenmesi

Bir kişiye kredi kartı verilirken dikkat edilen hususların başında kişinin geliri gelmektedir. Eğer kişinin düzenli bir geliri yok ise bu durumda ya çok düşük limitli bir kredi kartı alabilecek ya da hiç kredi kartı alamayacaktır.

Kişi sigortalı olarak çalışıyorsa bu durumda maaşının ne kadar olduğunu bankaya ibraz etmelidir. Bu ibrazının ardından ise kredi kartı limiti belirlenecektir. Kredi kartı üst limiti nasıl belirlenir diye merak edenler için uygulamadan cevap verelim. Bankalar ilk defa kredi kartı kullanacak kimselere gelirlerinin 2 katına kadar üst limit tanımaktadır. 1 yıl kredi kartının kullanılmasının ardından ise bu limit 4 katına çıkarılmaktadır. Bu limitin daha üstü ise tanınmamaktadır.

Asgari Ödeme

Kredi kartlarında biriken dönemlik borçların icralık olmaması için asgari olarak ödeme yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda genel itibariyle ilk yıl içerisinde %40, daha sonra ise %33’lük bir asgari ödeme tutarı belirlenmektedir. Bu tutarlar ödenmediği takdirde faiz işletildiği gibi icra takibi de başlatılmaktadır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödense dahi ödenmeyen kısım için de faiz işletilecektir.

Kredi kartı faiz oranları her bir banka için eşit miktarda olmayabilir. Mevzuatlar ile sadece azami faiz oranları belirlenmiştir. Dolayısıyla uygulanacak faiz oranlarının belirlenmesinde banka rol oynamaktadır.

Kredi Kartı Başvurusu

Eğer bir bankanın müşterisi iseniz bu durumda online dahi kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzda gelirinizi belirtmeniz ve belgelemeniz de istenmektedir. Buna göre azami limit belirlenecek ve size kredi kartı çıkarılacaktır. Kredi kartı başvurunuzun ardından 2 hafta gibi bir süre içerisinde kartınızı teslim alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu