Güzellik

Peeling Yapmanın Cilde Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Peeling Yapmanın Cilde Olumlu ve Olumsuz Etkileri! Peelingler doğal ve kimyasal peelingler olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğal peelingler arasında en bilinenleri at kılı fırçası, kabak lifi, kese ve kil maskeleridir. Kimyasal peelingler ise laboratuvar ortamında hazırlanmış ve içeriğinde kimyasallar bulunan, genellikle dermatologlar tarafından klinik olarak onaylanmış peelinglerdir.

Peeling Yapmanın Cilde Olumlu ve Olumsuz Etkileri! Peelinglerin ana mantığı cilt üzerindeki kil, ölü deri ve bakterileri yok etmektedir. Yüzyıllardır bilinen ve en eski güzellik sırlarından birisidir. Daha parlak ve yumuşak bir cilt için vücudun her bölgesi için ayrı peeling türleri vardır. Doğal peelingler herhangi bir alt rahatsızlığı ve cilt sorunu, hassasiyeti olmayan kişiler tarafından cildin her bölgesine uygulanabilir.

Peelingin Cilt Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri!

Kimyasal peelingler de cildin ihtiyaçları gözetilerek alınmalı ve kesinlikle bir dermatoloğa danışılarak kullanılmamalıdır. Bilinen markaların kimyasal peelingleri tercih edilmelidir. Güzellik ve bakıma dair her şey yüzyıllardır sadece peeling yöntemleri tarafından yapılmaktaydı. Gelişen ve değişen güzellik sektörü ile diğer cilt bakımı ürün ve uygulamaları meydana geldi. Cildi yenileme konusunda En ilkel ve sağlıkla olan yöntemin bu olduğu araştırmalarla kanıtlandı.

Peeling yapmak güzellik ve bakıma dair her şey konuşulduğunda en tercih edilen yöntemlerden birisidir. Fakat uygulanma şekli ve hangi peeling türünün uygulanacağı bir hayli önemlidir. Kuru uygulamaların cilt üzerinde tahribat burabileceği ve bilinçsiz uygulamaların da cildi yaşlandırabileceği bilinmekte. Özellikle sert ve partiküllü peelinglerin ciltte çizilmeye yol açması da mümkün. Peelinglerin bilinçli kullanımı cilt sağlığımız konusunda oldukça önemli. Herkes parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister ve bu konuda farklı peeling türlerini tercih edebilir. Sert ve hoyrat davranılarak yapılan bu uygulamaların faydadan çok zararı olduğu bilinmekte. Özellikle kimyasal peelinglerin içeriğinde bulunan plastik partiküllerin cilde temas etmesi pek sağlıklı bulunmamakta. Bu sebeple partikülüz tercihlerde bulunabilir ve cildinizin plastikle temas etmesini ve çizilmemesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra doğal peelingler de sert ve bilinçsiz uygulandığında cilt üzerinde tahribata yol açabilir. Bu sebeple her peeling türünün uygulama zaman ve koşullarını iyi inceleyerek uygulamakta fayda var. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek ve sağlıklı uygulamalar yapmak için dermatoloğunuzda bilgi alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu