Sağlık

Regl Olmadan Ağrıların Başlamasının Sebebi Nedir?

Regl Olmadan Ağrıların Başlamasının Sebebi Nedir? Genelde kadınların çokça şikayet ettiği adet dönemi sorunlarından birisi de erken başlayan adet dönemi ağrılarıdır.

Regl Olmadan Ağrıların Başlamasının Sebebi Nedir? Erken dönem adet ağrıları kadınların hayatını etkileyen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle birçok kadın adetim gelmeden ağrıların başlamasının sebebi nedir? Sorusunu merak etmektedir. Bu yazımızda bu sorunu yaşayan kadınlar için çözüm yollarını ele aldık.

Adet Kanaması Nedir?

Kadınlarda görülen adet kanaması özellikle doğurgan özellikli kadınlarda belirli aralıklarla görülen bir durum olup burada döllenemeyen yumurtanın da kanama yoluyla dışarı atılması durumuna verilen isimdir. Burada adet dönemi açısından fiziksel değişikliklerin yanı sıra aynı zamanda da ruhsal değişiklikler de sık sık görülmektedir.

Adet Belirtileri Nelerdir?

Adet dönemi aynı zamanda regl ve aybaşı olarak da bilinmesiyle beraber özellikle kadınlarda yaşanan rahim içi kasılmalar sonucu döllenmemiş yumurtada yer alan pis kanı kanama yoluyla dışarı atmaya verilen isimdir. Burada adet döneminde görülen bir sorun olan döllenmeyen yumurtayla beraber bazen pis dokular vücuttan bu yolla dışarı atılır.

Adet döngüsü zamanla vücutta bir takım değişiklerinde oluşmasını da sağlamaktadır. Burada görülen değişiklikler fiziksel ve ruhsal değişiklikler olup bu süreç zorlu geçen bir süreç olarak bilinmektedir.

Adet döneminin başında görülen ilk sorun baş ağrısıdır. Bu sorun zamanla çeşitli karın ve kasık ağrılarına dönüşür. Ruhsal sorunlar olarak da duygusul olma, öfke ve cinsel istekte azalma gibi sorunlarda görülebilmektedir.

Regl Olmadan Ağrıların Başlaması

Adet dönemi öncesi görülen erkenden başlayan adet dönemi ağrıları genelde kasıkta başlar her kadın da görülebilen bu durum aslında adetin başlaması açısından son derece önemlidir. Bu sayede adet de görülen sorunlar genelde adet dönemi öncesinde başlayabilmektedir.

Eğer kasıkta yaşanan adet öncesi ağrı evden çıkamayacak hale getiriyorsa bu durum öncesi mutlaka bir uzman kontrolüne girmeniz gerekmektedir. Adet öncesi yaşanan ağrılar son derece normal düzeyde yaşanıyorsa da basit düzeyde ağrı kesiciler ile bu ağrıları az da olsa dindirebilirsiniz. Adet öncesi görülen ağrılara aynı zamanda baş ağrısı da sıkça görülebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu