Güzellik

SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN BASİT İPUÇLARI

Sağlıklı tırnaklara sahip olmanın güzel görünmenin yanı sıra, sağlık ve temizlik işareti olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Bu yazımızda sağlıklı ve güzel tırnaklar için evde uygulayabileceğiniz basit ipuçlarına yer veriyoruz:

İlk adım :

      Gereğinden fazla uzamış olan tırnaklarınızı keserek ya da törpüleyerek uygun boya getirin. Eğer tırnak uzunluğunuz gereğinden fazlaysa, bir süre sonra kırılıp kopmalar başlayacaktır.

      Unutulmaması gereken önemli bir nokta ayak tırnaklarının el tırnaklarından daha fazla özene ihtiyaç duymasıdır. Tırnak batmalarından sakınmak için ayak tırnaklarınızı düz bir hat şeklinde kestikten sonra, yumuşak bir törpü ile pürüzsüz hale getirmelisiniz.

İkinci adım:

       Sağlıklı beslenmenin tırnak sağlığını da beraberinde getirdiğini unutmayın. Kolay kırılan tırnakların arkasında demir eksikliği olabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Ciğer, yağsız et, balık, soya fasulyesi, bakliyatlar, tam tahıllar, taze sebzeler, hindi eti, kuruyemişler, yumurta sarısı, üzüm-hurma-kayısı gibi kuru meyveler demir kaynağı besinlerdir. Beslenmenizde bu sağlıklı yiyeceklere yer açmayı unutmayın! Kalsiyum ve D vitamini kaynağı olan kırmızı pancarı salatalarınızda bolca kullanarak, sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz. Elbette kalsiyumdan zengin olan süt ürünleri de sizin en büyük yardımcılarınızdan olacaktır.

Üçüncü adım:

      Tırnaklarınızı temizlemek ve üzerlerindeki lekelerden kurtulmak için bir çorba kaşığı limon suyunu bir bardak suyla karıştırın ve tırnaklarınızı bu karışımın içinde 10-15 dakika kadar bekletin. Sonrasında ellerinizi suyla yıkayıp nemlendirici uygulayın. Limon suyunun tırnaklarınızı nasıl temizlediğini hayretle göreceksiniz.

      Aktardan alacağınız hardal yağı da tırnaklarınıza mucizevi etki sağlayacaktır. Tırnaklarınızı 10 dakika kadar hardal yağında bekletin ve sonrasında tırnak çevrenize masaj yaparak bu yağı yedirin. Kan dolaşımını hızlandıracak bu uygulama ile tırnaklarınız canlanıp sağlık ve güç kazanacaktır.

     E vitamini kaynağı olan zeytinyağı da tırnaklar için son derece faydalıdır. Akşamları tırnaklarınıza zeytinyağ ile yapacağınız masajlar size sağlıklı ve güçlü tırnaklar olarak geri dönecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu