Anne-Çocuk

Üstün Yetenekli Çocukların Aileleri Neler Yapmalı?

Üstün Yetenekli Çocukların Aileleri Neler Yapmalı? Üstün yetenekli çocuklara sahip olan aile bireyleri nasıl hareket etmeleri konusunda bilgi arayışına girmek isteyebilirler. Sizler için üstün yetenekli çocukların aileleri neler yapmalı konusunda araştırma yaptık. İşte detaylar…

Üstün Yetenekli Çocukların Aileleri Neler Yapmalı? Üstün yetenekli çocuklar normal çocuklardan çok daha farklıdır. Bu çocuklara sahip olan aile bireyleri çocuğun gelişimi sırasında ne yapmalı ve nasıl davranması gerektiği konusunda mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Çünkü kafa karıştıran ve nasıl bir yol izlemesi gerektiği hususunda bir bilgi birikiminin olması gerekir. Çocuğun gelişim evresinde bu bilgiler ışığında yetenekleri bastırılmadan ve gelişimine engel olmadan ortama uyum sağlanması gerekir.

Üstün yetenekli çocuğa sahip olan ebeveynler çocuğunun başarısına engel olmadan ayrı bir desteğe ihtiyaç vardır. Ebeveynlerin sorumlulukları daha fazladır. Kapasitelerinin ve gelişimlerinin desteklenmesi, başarısının artması, kişiliğini oturması oldukça önemlidir. Doğru bir rol model olmak, çocuğun başarısı ile birlikte sevgi ve anlayışı da dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Üstün Yetenekli Çocuk Nasıl Anlaşılır?

Üstün yetenekli çocuklar, normal çocuklardan daha farklı tepkiler verir. Tek bir odak noktasından ziyade birden fazla odak noktasına sahiptirler. Bulundukları ortamda ilgilendikleri birçok şey olabilir. Hem sosyal hem de duygusal gelişimlerini çok iyi ifade ederler. Yaşıtları gibi normal bir davranış gelişimleri yoktur. Bu da anne babanın dikkat etmesi ve gözlem yapması ile ortaya çıkacaktır.

Üstün yeteneğe sahip olan çocuk yaptığı işlerin tamamında kusursuzluk arayışında olacaktır. Toplumdaki krallar veya standart çizgiler onun kapasitesine göre ok alt seviyede olacaktır. Mükemmeliyetçi özellikleri nedeniyle başarısızlık duygularını kabul etmekte zorluk çekeceklerdir. Başarı ile başarısızlık duygusunun da olacağı konusunda çocuğa açıklanması ve öğretilmesi gerekir.

Üstün yetenekli çocuklar için;

  • Farklı ortamlar gösterilmeli, değişik deneyimler kazandırmalısınız. Bunlar çocuğunuz için büyük yarar sağlayacaktır.
  • Her alanda başarılı olan çocuklar başarısız olmaları halinde korkmamaları gerektiğinde bunun normal bir durum olmaları gerektiği anlatılmalıdır.
  • Çocuğun üstün yeteneği abartılarak onu yaşıtlarında soyutlamak ona farkındalık yaşatmak doğru bir davranış değildir. Bu davranıştan özellikle kaçınmalı ve çocuğun normal olan yaşıtları ile iletişim kurmaları sağlanmalıdır.

Bu davranışlar hem çocuğun hem de aile bireylerinin yaşamlarını kolaylaştıracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu