Anne-Çocuk

Uyku Hakkındaki Şehir Efsaneleri

Geçmişten günümüze kadar uyku hakkında özellikle ortaya atılan ve doğruluğu tartışılabilir olan pek çok şehir efsanesi bulunmaktadır.

Doğru olduğu düşünülen pek çok bilgi yalnızca şehir efsanesi olarak günümüze kadar gelmiştir. Halk arasında özellikle doğru olduğundan emin olunan bilgilerin çoğu yalnızca şehir efsanesi olabilir. Bu durumda uyku hakkındaki şehir efsaneleri merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Günde 8 Saat Uykuya İhtiyaç Vardır

Özellikle gün içerisinde herkesin 8 saat uykuya ihtiyacı olduğu düşünülmektedir. Ancak bu durum hakkında yapılan araştırmalar sonucunda herkesin farklı süreleri uykuya ihtiyacı olduğu belirlenmiştir.

Uykuya Geçebilmek İçin Kişinin Zihninin Boşalması Gerekir

Şehir efsanesi olarak da bilinen uykuya dalabilmek için özellikle kişilerin zihninde olması gerektiği bilgisi uzmanlar tarafından doğru olduğu belirtilmektedir. Kişinin daha rahat bir şekilde uykuya geçiş yapabilmesi için rahatlamış bir zihne sahip olması gerekir.

Gece Kahve İçmek Uykuyu Kaçırır

Kafein özellikle kişilerin daha dinç olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle gece içilen kahve özellikle kişilerin uykusunu kaçırır gibi bir düşünce bulunmaktadır. Ancak yapılan araştırmalara göre kişilerin kafeine olan hassasiyeti farklı etkiler oluşmasına neden olabilmektedir.

Yaşlanınca Uykuya İhtiyaç Azalır

Kişilerin özellikle yaşlandıkça uykuya ihtiyacın azaldığı düşünülmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre kişinin uyku ihtiyacının yaş ile alakası bulunmamaktadır. Yaşlandıkça uykunun daha hafif olması özellikle kişilerin problem yaşamasına nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle uyku düzenini etkileyen durumlar arasında yer almamaktadır.

Hastayken Uykuya Direnmek Gerekir

Kişilerin özellikle hasta oldukları durumlarda hastalığa direnebilmek için uyanık kalmaları gerektiği düşünülüyor.

Uyku Pozisyonu Kişiliği Belirler

Uyku uyurken sahip olduğunuz pozisyon özellikle kişiliğin üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Gerçeğe bakıldığında bunun yanlış olduğu söylenilmektedir. Özellikle uykuyla ilgili şehir efsaneleri arasında yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu