Hamilelik

Yaz Hamilelerine 6 Sağlıklı Öneri

Hamilelik dönemi yaz aylarına gelen anne adaylarının sıcak havalar karşısında biraz daha dikkatli olmaları ve buna karşı çeşitli önlemler almaları gerekmektedir.

Yaz hamilelerine 6 sağlıklı öneri incelendiğinde bunlar içerisinde ilk sırada kontrollü şekilde kilo almak yer almaktadır. Sıcak havaların etkisi ile iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk gibi durumlar görülebileceğinden dolayı kilo kontrolüne özen gösterilmelidir.

Yaz sıcaklarında anne adayının ve bebeğin sağlıksız kalmaması adına gün içerisinde on beş bardak su içilmelidir. Böylelikle kan akışı hızlanmakta, hormonlarda değişim yaşanarak atan vücut sıcaklığı normal seviyelerde tutulmaktadır. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Yaz Hamilelerine Öneriler

Yaz hamileleri için beslenme düzeni de önemli konular arasında sayılmaktadır. Özellikle yaz aylarında mevsime uygun beslenilmeli, güne hafif kahvaltı ile başlanmalıdır. Ara öğün olarak sağlıklı atıştırmalıklar yenilmeli, akşam yemeklerinde ağır ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durularak hazmı kolay yiyecekler tercih edilmelidir. Bu mevsimde ağır şerbetli tatlıların tüketilmesi pek fazla önerilmemektedir. Bunun yerine hem anne hem de bebek sağlığı için mevsim meyveleri ve sütlü tatlılar yenilebilir.

Hafif seviyeli egzersizler yapmak anne adaylarının rahatlamasına ve yaz mevsiminin getirdiği bunaltıcı havadan uzak kalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle hamileliğin sonlarına doğru alınan kilolar anne adaylarını zorladığından dolayı daha rahat bir doğum için hafif ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Gazlı içecek tüketiminden uzak durmak da yaz hamilelerine verilen öneriler arasında yer almaktadır. Gazlı içecekler vücutta şişliği artırdığından dolayı anne adayını rahatsız edici özelliğe sahiptir. Buna ek olarak anne adaylarının kendilerini sıcak havalardan korumaları da önemlidir. Bu mevsimde dışarı çıkılması gerekiyorsa şapka ve güneş kremi kullanılmalı, güneşlenmekten kaçınmalı ve yatmadan önce ılık bir duş alınmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu